Quantcast
< sekcia Koronavírus

Tanzánia začne očkovať obyvateľov vakcínou od firmy Johnson & Johnson

Na archívnej snímke zdravotníčka naťahuje vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Johnson &amp. Foto: TASR/DPA

Tanzánia má odhadom okolo 60 miliónov obyvateľov a je jednou z posledných afrických krajín začínajúcich s očkovaním.

Dar es Salaam 27. júla (TASR) – V Tanzánii sa v stredu začne masové očkovanie obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19, pričom použijú jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámila to v utorok ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimová, ktorú citovala agentúra AFP.

Táto východoafrická krajina získala viac ako milión dávok vakcíny prostredníctvom globálnej distribučnej iniciatívy Covax. Tanzánia má odhadom okolo 60 miliónov obyvateľov a je jednou z posledných afrických krajín začínajúcich s očkovaním.

Vakcinačnú kampaň odštartuje nová prezidentka Samia Suluhu Hassanová, ktorá sa v stredu sama dá zaočkovať. Prezidentka medzičasom vytvorila expertný tím, ktorý vláde radí, ako zvládať pandémiu.

Hassanová vo funkcii nahradila Johna Magufuliho, známeho svojím skepticizmom voči pandémii, ktorý zomrel v marci na zlyhanie srdca.

Minulý týždeň ministerka zdravotníctva vydala nové nariadenia, medzi nimi aj povinnosť nosiť rúško v dopravných prostriedkoch. Uviedla vtedy, že počet nakazených covidom stúpol od začiatku tretej vlny na 858. Podľa nej zomrelo 29 ľudí, avšak pre tento údaj neposkytla časový rámec.

"Začiatok očkovania obyvateľstva je historický moment v boji proti koronavírusu," povedala Gwajimová. Vo funkcii ministerky zdravotníctva bola aj za Magufuliho, avšak vtedy proti covidu odporúčala iba zeleninové smoothie a podobné prírodné prípravky.

Magufuli sa stal známym ešte na začiatku pandémie, keď oznámil, že nechal tajne preveriť účinnosť testov na koronavírus a pozitívne výsledky vzišli aj zo vzoriek odobratých z papáje, kozy a ovce. Následne odmietal zaviesť protipandemické opatrenia, aj keď susedné krajiny zavádzali zákazy vychádzania či lockdowny. Vláda ešte v apríli 2020 prestala uverejňovať dáta súvisiace s ochorením, keďže podľa Magufuliho zbytočne vyvolávali strach. Očkovanie označil za nebezpečné.