Quantcast
< sekcia Koronavírus

USA ako prvá krajina definitívne schválili vakcínu Pfizer/BioNTech

Na archívnej snímke z marca 2021 poskytnutej spoločnosťou Pfizer sú vakcíny Pfizer-BioNTech COVID-19. Foto: TASR/AP

Definitívne schválenie očkovacej látky je založené na aktualizovaných údajoch z klinických testov, ako aj na dlhodobom monitorovaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny u viac ako 40.000 ľudí.

Washington 23. augusta (TASR) - Spojené štáty v pondelok ako prvá krajina sveta definitívne schválili proticovidovú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá bola doteraz schválená len pre núdzové použitie. Oznámil to americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorý cituje agentúra AP.

Ako približuje stanica CNN, vakcína je týmto rozhodnutím definitívne schválená na použitie pre osoby, ktoré dovŕšili vek 16 rokov. Pre 12 až 15 ročných bude aj naďalej schválená len pre núdzové použitie.

Očakáva sa, že toto rozhodnutie podnieti verejné i súkromné inštitúcie v USA, aby od svojich zamestnancov a klientov začali vyžadovať potvrdenie o očkovaní, analyzuje agentúra AFP. Napríklad americká armáda už skôr avizovala, že povinné očkovanie zavedie hneď, ako bude vakcína definitívne odsúhlasená.

"Schválenie tejto vakcíny FDA je dôležitým medzníkom v čase, keď stále bojujeme proti pandémii COVID-19," povedala šéfka tohto regulačného orgánu Janet Woodcocková.

"Aj keď milióny ľudí už bezpečne dostali vakcíny proti Covid-19, uvedomujeme si, že u niektorých môže schválenie vakcíny FDA teraz vzbudiť väčšiu dôveru v očkovanie," dodala.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


Definitívne schválenie očkovacej látky je založené na aktualizovaných údajoch z klinických testov, ako aj na dlhodobom monitorovaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny u viac ako 40.000 ľudí, približuje AFP.

Núdzovo schválené liečivá alebo vakcíny môžu byť používané len počas trvanie stavu núdze, približuje CNN. Keď sa takýto stav skončí, skončí sa aj povolenie na používanie takto schválenej látky.

Z viac než 170 miliónov ľudí, ktorí boli v USA doteraz zaočkovaní proti covidu, dostalo až 92 miliónov z nich práve vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, pripomína CNN.