Quantcast
< sekcia Koronavírus

USA spoluorganizujú druhý summit o pandémii COVID-19

Na archívnej snímke zo 4. februára 2022 ľudia kráčajú po schodoch s nápisom COVID-19 vo Viedni. Foto: TASR/AP

Na samite sa bude diskutovať o pláne na ukončenie covidovej krízy, ako aj o príprave na ďalšie potenciálne hrozby pre zdravie svetovej populácie, uvádza sa vo vyhlásení.

Washington 11. mája (TASR) - Americký prezident Joe Biden bude vo štvrtok spoločne s Belize, Indonéziou, Nemeckom a Senegalom organizovať druhý summit o pandémii ochorenia COVID-19, na ktorom sa zúčastnia lídri desiatok krajín sveta. Oznámil to v utorok Biely dom. TASR správu prevzala z agentúry Jonhap.

Summit sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie a zúčastnia sa na ňom aj vedúci predstavitelia medzinárodných a regionálnych organizácií ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prítomné budú podľa Bieleho domu aj mimovládne organizácie a súkromné spoločnosti, ktoré prinášajú finančné a iné záväzky.

"Tento summit znásobí naše úsilie vyvinuté na prvom covidovom summite a bude sa sústrediť na štyri kľúčové úlohy," dodal Biely dom. Tie podľa neho zahŕňajú "zabezpečenie nových zdrojov a záväzkov na boj proti COVID-19 a zaočkovanie svetovej populácie".

Spoluorganizátormi summitu sú Nemecko (súčasná predsednícka krajina zoskupenia G7), Indonézia (súčasná predsednícka krajina zoskupenia G20), Senegal (v súčasnosti predsedá Africkej únii - AÚ) a Belize (súčasná predsednícka krajina Karibského spoločenstva - CARICOM).

Na samite sa bude diskutovať o pláne na ukončenie covidovej krízy, ako aj o príprave na ďalšie potenciálne hrozby pre zdravie svetovej populácie, uvádza sa vo vyhlásení.

Prvý takýto summit sa konal vlani v septembri prostredníctvom videokonferencie, pripomína Jonhap.