Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

Stav núdze v USA vyhlásený pre pandémiu covidu sa skončí 11. mája

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump vyhlásil v súvislosti s pandémiou COVID-19 stav núdze na území celých Spojených štátov 13. marca 2020.

Washington 31. januára (TASR) - Americký prezident Joe Biden v pondelok informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pred približne troma rokmi. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Tento krok zruší platnosť celoštátneho stavu núdze, ako aj stavu núdze v oblasti verejného zdravia. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou.

Bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump vyhlásil v súvislosti s pandémiou COVID-19 stav núdze na území celých Spojených štátov 13. marca 2020. Odkedy sa prezidentom USA v januári 2021 stal Biden, bol stav núdze opakovane predlžovaný.

Po tom, čo prestane platiť stav núdze a vláda už nebude nakupovať vakcíny, sa očakáva, že ich ceny výrazne vzrastú, približuje AP. Dodáva, že len 15 percent Američanov dostalo odporúčanú modifikovanú posilňovaciu očkovaciu látku, ktorá je v ponuke od uplynulej jesene.

Bidenova administratíva pôvodne zvažovala ukončiť núdzový stav už minulý rok, avšak nestalo sa tak pre obavy z nárastu prípadov počas zimy. Cieľom bolo tiež poskytnúť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, poisťovniam a pacientom čas na prípravy na tieto zmeny.

Od roku 2020 zomrelo ochorenie COVID-19 v USA viac ako 1,1 milióna ľudí, vyplýva z údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP).