Quantcast
< sekcia Koronavírus

COVID-19 potvrdili takmer vo všetkých analyzovaných odpadových vodách

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách podľa úradu mierne stúpla v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

Bratislava 20. júla (TASR) - Prítomnosť nového koronavírusu sa potvrdila takmer vo všetkých odpadových vodách, ktoré sa analyzujú. Našli ho v 52 vzorkách, negatívna bola len jedna. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"V 27. kalendárnom týždni sme v kvantitatívnych vyšetreniach zaznamenali mierny nárast počtu kópií RNA vírusu SARS-CoV-2," ozrejmil úrad. Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách podľa neho mierne stúpla v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

Prítomnosť koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 27. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 1618 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1577 (97,47 percenta) vzoriek," dodal.