Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Koronavírus

Nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Erika Ďurčová

V 32 vzorkách (55,17 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 26 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,"</i> ozrejmil úrad.

Bratislava 27. februára (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v šiestom kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 58 vzoriek, všetky boli pozitívne. "V 32 vzorkách (55,17 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 26 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 6. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 3374 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 3335 (98,84 percenta) vzoriek," dodal.