Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Koronavírus

ÚVZ:Vírusová nálož COVID-19 v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 45. kalendárnom týždni mierne stúpla v Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na sociálnej sieti zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 53 vzoriek, všetky boli pozitívne. "V 20 vzorkách (37,74 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 33 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil ÚVZ s tým, že niektoré vzorky sa ešte vyšetrujú.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa neho zodpovedá epidemiologickej situácii.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 45. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 2644 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 2609 (98,68 percenta) vzoriek," dodal.