Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Koronavírus

V Číne odhalili prvé prípady komunitného prenosu variantu omikron

Na snímke žena s ochranným rúškom kráča po ulici v čínskom Pekingu 4. januára 2022. Foto: TASR/AP

Laboratória v meste Tchien-ťin odhalili v období od piatka do nedele 20 nových prípadov nákazy, pričom dve z nich spôsobil variant omikron.

Peking 9. januára (TASR) - Čínske úrady zaznamenali od piatka v meste Tchien-ťin 20 prípadov nákazy koronavírusom, vrátane prvých dvoch prípadov komunitného prenosu vysokonákazlivého variantu omikron v krajine. Miestne úrady preto nariadili otestovať všetkých viac ako desať miliónov obyvateľov tohto mesta.

Ako píše agentúra DPA, laboratória v meste Tchien-ťin odhalili v období od piatka do nedele 20 nových prípadov nákazy, pričom dve z nich spôsobil variant omikron.

Čínska tlačová agentúra Sinchua priblížila, že medzi nakazenými sú najmä školopovinné deti a ich rodiny. Čínske úrady očakávajú, že počet potvrdených prípadov infekcie bude v dôsledku masového testovania ešte rásť.

Čína hlásili dva potvrdené prípady nákazy variantom omikron ešte vlani v decembri, išlo však osoby v karanténe, ktoré sa do krajiny vrátili zo zahraničia, pripomína DPA.

Úrady v stredočínskom meste Jü-čou zaviedli 4. januára lockdown pre vyše milión miestnych obyvateľov po tom, ako tam objavili tri asymptomatické prípady ochorenia COVID-19. V meste V Si-an platí lockdown už viac ako dva týždne. Miestne úrady ho vyhlásili v rovnaký deň, ako tam laboratória odhalili 52 prípadov komunitného prenosu covidu.

V Číne, kde zaznamenali prvé prípady nákazy novým druhom koronavírusu v meste Wu-chan koncom roka 2019, sa - vďaka zavedeniu prísnych kontrol na hraniciach, cielených lockdownov, karanténnych opatrení a stratégii nulovej tolerancie covidu - dlho darilo obmedzovať šírenie nákazy na minimum. Druhá najväčšia ekonomika sveta však v súčasnosti bojuje s výskytom nových lokálnych ohnísk nákazy vo viacerých mestách vrátane najvýznamnejších ekonomických a obchodných centier.