Quantcast
< sekcia Koronavírus

V košickej Detskej fakultnej nemocnici stúpa počet pacientov s covidom

Na snímke Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach 10. septembra 2021. Foto: TASR - František Iván

Hospitalizované sú deti všetkých vekových kategórií. Väčšinou u nich ide podľa primárky o respiračné príznaky, bolesti na hrudníku a zápaly pľúc.

Košice 17. februára (TASR) - Košická Detská fakultná nemocnica (DFN) za ostatný týždeň zaznamenala prudký nárast počtu pacientov s COVID-19. Aktuálne je na dvoch oddeleniach určených pre pacientov s týmto ochorením a na klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných spolu 18 detí, stav dvoch z nich si vyžaduje kyslíkovú podporu. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa nemocnice Jana Holubčíková.

Podľa primárky Detského infekčného oddelenia (DIO) DFN Dany Hudáčkovej pandémia vrcholí. "Aktuálne zaznamenávame vysoký počet pacientov, aký sme ešte nemali. Pristúpiť sme museli i k otvoreniu reprofilizovaného oddelenia," uviedla.

Hospitalizované sú deti všetkých vekových kategórií. Väčšinou u nich ide podľa primárky o respiračné príznaky, bolesti na hrudníku a zápaly pľúc. V nemocnici sú aj deti, ktoré majú COVID-19 bez príznakov, ale iné pridružené diagnózy, napríklad neurologické či onkologické ochorenia. "Stavy sú vo všeobecnosti menej závažné v porovnaní s predošlými vlnami," doplnila Hudáčková. V skupine predškolákov sú najčastejšie zápaly hrdla a laryngitídy.

Podľa detskej infektologičky je dôležité nezľaknúť sa pozitívneho výsledku testu a v prípade teploty ju zrážať. Pri nádche je vhodné dbať na nosovú toaletu, podávať nosové kvapky, antihistaminiká a pri kašli lieky na kašeľ. "Prvým kontaktom pre dieťa s ťažkosťami zostáva obvodný pediater," konštatovala primárka.