Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

V košickej nemocnici stojí triážny stan, situácia je stabilizovaná

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nemocnica sa pripravuje na prípadný nápor pacientov počas vlny koronavírusového variantu omikron.

Košice 3. februára (TASR) – V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice vo štvrtok dopoludnia príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) postavili triážny stan. Bude slúžiť počas štvrtej vlny variantu omikron v prípade zvyšujúceho sa počtu pacientov s ochorením COVID-19 ako prvé kontaktné pracovisko. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Výstavbu stanu v UNLP a ďalších nemocniciach zabezpečuje Ministerstvo vnútra (MV) SR na základe požiadaviek rezortu zdravotníctva. Stan s rozmermi 10 x 6 metrov stojí pred urgentným príjmom na Rastislavovej ulici. Bude súčasťou covidového stacionára, ktorý UNLP pripravuje v areáli, ak bude nevyhnutné zvýšiť kapacity poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Nemocnica sa pripravuje na prípadný nápor pacientov počas vlny koronavírusového variantu omikron. „Situácia je však momentálne pokojná a stabilizovaná. Počty hospitalizovaných pacientov rastú úmerne, nateraz máme len 35-percentnú obsadenosť covidových lôžok. Rovnako je zatiaľ stabilizovaná aj situácia na covidových ambulanciách, kde sa naši zdravotníci nestretávajú s takým náporom, aký zažili počas variantu delta alebo pred rokom,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik. Napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje deväť pacientov.

Od začiatku roka nemocnica zaznamenala 130 na COVID-19 pozitívnych zamestnancov, aktuálne je ich v izolácii spolu 21 na rôznych zdravotníckych i nezdravotníckych pozíciách. "Do 50 zamestnancov máme v karanténe, ide najmä o ženy – sestričky a lekárky,“ skonštatoval výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Situácia je personálne nateraz podľa UNLP stabilizovaná. „Vzhľadom k počtu covidových pacientov, ktorí sú u nás hospitalizovaní, prípadne liečení ambulantne, nám tieto výpadky zamestnancov momentálne nespôsobujú problémy,“ dodal Beňa.