Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Koronavírus

V. Lengvarský otvoril v Trnave vakcinačné centrum aj kardiológiu

Na snímke vpravo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta počas prestrihovania pásky pri príležitosti otvorenia nového vakcinačného centra vo Fakultnej nemocnici v Trnave v pondelok 25. apríla 2022. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Pôvodne malo byť vakcinačné centrum, ktorého rekonštrukcia stála približne 280.000 eur bez DPH, dokončené v októbri 2021.

Trnava 25. apríla (TASR) – Fakultná nemocnica (FN) Trnava zrekonštruovala priestory vakcinačného centra a oddelenia kardiológie. Otvorenie týchto priestorov sa konalo za účasti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

"Som rád, že postupne nemocnica vytvorila špeciálne priestory práve na očkovanie. Verím, že ho aktívne využijú aj tí, ktorí s očkovaním doteraz váhali. Ak nepríde ďalšia vlna nového koronavírusu, tak sa dajú tieto priestory využiť aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v iných odboroch a na iné ambulancie," uviedol minister.
Na snímke priestory nového vakcinačného centra pri príležitosti jeho otvorenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave v pondelok 25. apríla 2022.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Pôvodne malo byť vakcinačné centrum, ktorého rekonštrukcia stála približne 280.000 eur bez DPH, dokončené v októbri 2021. "Keď sme celý priestor zrekonštruovali, tak sme zistili, že bol v havarijnom stave. To spôsobilo zdržanie tejto výstavby. Spomalenie spôsobil aj zdĺhavý proces verejného obstarávania," doplnil riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta.

Priestory vakcinačného centra sú prispôsobené procesu očkovania, pričom ich tvorí čakáreň, registračná miestnosť, ambulancia, v ktorej sa očkuje, a observačná miestnosť. V trnavskej nemocnici sa aktuálne očkuje vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Novavax.

Nemocnica zrekonštruovala aj priestory oddelenia kardiológie, ktoré má k dispozícii 18 štandardných lôžok. "Cieľom rekonštrukcie bolo zvýšenie komfortu pacientov a sústredenie celého oddelenia do jednej budovy a na jedno poschodie," uviedol Šrojta.
Na snímke zrekonštruované priestory Oddelenia kardiológie pri príležitosti jeho otvorenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave v pondelok 25. apríla 2022.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Oddelenie je sústredené v rámci budovy pavilónu chirurgických disciplín. "Touto rekonštrukciou a sústredením oddelenia na jedno miesto sa docielilo, že pacienti nebudú presúvaní medzi budovami, čo im zvyšuje komfort pri ich liečbe. Takýto krok v prospech pacienta oceňujem," informoval Lengvarský.

V rámci rekonštrukcie sa oddelenie rozšírilo o päť nových jednotiek intenzívnej starostlivosti, z toho je jedna v nadštandarde. Celkovo má oddelenie k dispozícii 16 monitorovaných lôžok srdcového rytmu. "Ide o jediné kardiologické oddelenie v Trnavskom kraji. Najčastejšími príčinami hospitalizácie sú koronárne syndrómy, poruchy rytmu srdca a poruchy funkcie srdca, ako pumpy, ochorenia chlopní či pľúcne embólie. Oddelenie tak zabezpečuje nadregionálnu zdravotnú starostlivosť," doplnil primár oddelenia kardiológie Daniel Čambál.