< sekcia Koronavírus

Nakazený muž z Richnavy dvakrát otočil Anglicko, karanténu ignoroval

Ilustračná snímka. Foto: EASYFOTO TASR - Kristína Mayerová

Za posledné tri dni odobrali vzorky na COVID-19 celkovo 427 ľuďom z rómskych osád, ktorí prišli zo zahraničia na Slovensko. V piatok (3. 4.) sa začalo s testovaním v Jarovniciach.

Richnava 6. apríla (TASR) – Nakazený novým koronavírusom je aj muž z obce Richnava, ktorý má trvalé bydlisko v Žehre v okrese Gelnica. Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo v rámci pilotného testovania obyvateľov v rómskych komunitách. Pre TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Spišskej Novej Vsi.

„Robíme opatrenia. Zatiaľ mame potvrdený jeden prípad. Preverujú sa rodinné kontakty a osoby, s ktorými sa stretol. Stery sa budú robiť všetkým, s ktorými sa stretol,“ spresnila. Podľa Hudákovej uvedený muž prišiel z Anglicka a má rodinný dom v Richnave, kde sa v uplynulých dňoch zdržiaval. V rómskej osade v Žehre sa podľa jej slov zdržal len krátko. „Osadu v tejto obci preto nie je potrebné riešiť ako celok,“ dodala.Ako spresnila, muž sa vrátil na Slovensko 30. marca, keď so sebou priviezol aj časť svojej rodiny. „Išiel naspäť do Anglicka a v nedeľu (5. 4. ) sa vrátil druhýkrát s ďalšou skupinou,“ povedala.

Ako spresnila, muž sa vrátil na Slovensko 30. marca, keď so sebou priviezol aj časť svojej rodiny. „Išiel naspäť do Anglicka a v nedeľu (5. 4. ) sa vrátil druhýkrát s ďalšou skupinou,“ povedala.

Za posledné tri dni odobrali vzorky na COVID-19 celkovo 427 ľuďom z rómskych osád, ktorí prišli zo zahraničia na Slovensko. V piatok (3. 4.) sa začalo s testovaním v Jarovniciach, v sobotu (4. 4.) bolo 196 testovaných v Trebišove, Smižanoch, Kecerovciach, Zborove, Doľanoch, Hrabušiciach a v Markušovciach. V nedeľu sa robili testy v Krížovej Vsi, Batizovciach, Vechci, Ondavských Matiašovciach, Bôrke, Dobšinej a Žehre. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková predpokladá, že čiastkové výsledky testovania za uplynulé dni budú známe čoskoro. „Výsledky za prvý deň testovania potvrdili, že v obci Jarovnice, kde je najväčšia koncentrácia Rómov, nebol k dnešnému dňu nikto pozitívne testovaný na COVID–19,“ uviedla pre TASR.

Štát od piatka (3. 4.) realizuje v 33 vybraných rómskych komunitách pilotné testovanie obyvateľov, zamerané na prípadné šírenie nového koronavírusu. Ide o ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ako aj tých, ktorí sa chceli dať otestovať dobrovoľne. Štát chce zistiť aktuálny stav a zamedziť šíreniu nového koronavírusu v lokalitách, kde žijú Rómovia.