Quantcast
< sekcia Koronavírus

V reštauráciách a na akciách v ČR nestačí vyhlásenie o vykonaní testu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Do 1. septembra môžu Česi absolvovať mesačne zdarma dva testy PCR a štyri antigénové testy.

Praha 23. júla (TASR) - Pri návšteve reštaurácií či kultúrnych podujatí v Česku už po novom nestačí preukázať sa čestným vyhlásením o absolvovaní testu na koronavírus v zamestnaní či samotestu. Ministerstvo zdravotníctva ČR totiž zmenilo pravidlá a ľudia musia poskytnúť dôkaz o očkovaní, prekonaní covidu alebo výsledok oficiálneho testu z certifikovaného laboratória. Informoval o tom v piatok spravodajský server Novinky.cz.

Dôvodom zmeny je podľa rezortu zdravotníctva skutočnosť, že čestné prehlásenie sa viazalo na mimoriadne opatrenie, na základe ktorého bolo testovanie povinné v školách či v zamestnaní. Keďže toto pravidlo už neplatí, nie je možné uznávať ani čestné vyhlásenia o vykonaní samotestu na pracovisku.

"Ak v zamestnaní prebieha testovanie, musí sa urobiť profesionálne - poskytovateľom zdravotných služieb, a nie testami pre použitie laickými osobami," povedal pre server Echo24 Kryštof Berka z tlačového oddelenia ministerstva zdravotníctva.

Obyvatelia Česka sa musia pri návšteve pohostinstiev či kultúrnych akcií, ako aj pri ubytovaní sa v hoteloch preukázať buď testom PCR s negatívnym výsledkom nie starším ako sedem dní, resp. antigénovým testom nie starším ako tri dni, predložiť doklad o prekonaní covidu nie starší ako 180 dní alebo byť najmenej 14 dní po očkovaní.

Do 1. septembra môžu Česi absolvovať mesačne zdarma dva testy PCR a štyri antigénové testy. Po tomto termíne už budú testy spoplatnené - vláda chce týmto krokom ľudí povzbudiť k tomu, aby sa dali zaočkovať.

Testy však budú aj od septembra bezplatné pre deti do 12 rokov. Výnimku budú mať aj osoby, ktoré sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov. Bezplatne testovať sa budú môcť aj občania, ktorí budú čakať na podanie druhej dávky vakcíny.