Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Koronavírus

Viedeň začne proti koronavírusu očkovať i v Dóme svätého Štefana

Dóm sv Štefana vo Viedni. Foto: PrtScr/Google Maps

Očkovať sa bude v jednej z kaplniek gotického dómu. Osoby staršie ako 18 rokov dostanú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson a 12- až 17-roční látku od Pfizer/BioNTech.

Viedeň 11. augusta (TASR) - Rakúšania sa budú môcť od štvrtka dať proti novému koronavírusu zaočkovať i vo viedenskom Dóme svätého Štefana. Na vakcínu v katedrále sa netreba vopred prihlásiť a očkovať sa bude i počas bohoslužieb. Informovala o tom v stredu agentúra APA.

Nové očkovacie centrum v Dóme svätého Štefana slávnostne otvoril v stredu kardinál Christoph Schönborn spolu s katedrálnym farárom Tonim Faberom a starostom Viedne Michaelom Ludwigom.

Očkovať sa bude v jednej z kaplniek gotického dómu. Osoby staršie ako 18 rokov dostanú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson a 12- až 17-roční látku od Pfizer/BioNTech. Za hodinu bude možné zaočkovať do 20 ľudí.

Viedeň chce týmto projektom rozšíriť ponuku vakcinácie, aby presvedčila tých, čo sa dosiaľ nedali zaočkovať, uviedol predstaviteľ mestského zastupiteľstva pre sociálne záležitosti, zdravie a šport Peter Hacker. Výber tohto nezvyčajného miesta na očkovanie zdôvodnil slovami: "Nachádzame sa v zdravotnej kríze, ktorá sa týka všetkých ľudí, a preto sú potrebné mimoriadne opatrenia."
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Starosta, ktorý očkovanie označil za "akt ochrany seba samého a skutok lásky k blížnemu", dodal, že ide aj o symbolickú lokalitu. "Dóm svätého Štefana je kultúrnym a duchovným symbolom a znakom obnovy," uviedol. Viedeň podľa neho rokuje i s ďalšími náboženskými komunitami o prípadnom otvorení očkovacích stredísk v cirkevných priestoroch.

Cirkevní zástupcovia prítomní na otvorení očkovacieho centra v dóme zdôraznili, že ponuka je zameraná na všetkých obyvateľov mesta. "Dóm svätého Štefana patrí všetkých ľuďom vo Viedni. Mal by slúžiť duši, duchovnu a telesnému zdraviu," povedal farár dómu.

Očkovacia stratégia Viedne je zameraná na čo najjednoduchší prístup k vakcínam - štepí sa napríklad v nákupných strediskách či na kúpaliskách. Možnosť očkovania bez prihlásenia sa na termín vopred už využilo 50.000 Viedenčanov. Celkovo je úplne zaočkovaných takmer 53 percent obyvateľov rakúskej metropoly.