Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Koronavírus

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách klesla v troch krajoch

Na ilustračnej snímke čistička odpadových vôd (ČOV). Foto: TASR - Erika Ďurčová

ÚVZ priblížil, že do 27. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4450 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou.

Bratislava 30. júla (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 27. kalendárnom týždni mierne klesla v Trnavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 18 vzoriek, päť z nich bolo negatívnych. "V šiestich vzorkách (33,33 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 12 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. Pre zlepšenú epidemiologickú situáciu sa od 19. júna pristúpilo k redukcii odberov a vyšetrovania vzoriek odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 27. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4450 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4345 (97,64 percenta) vzoriek," dodal.