Quantcast
< sekcia Koronavírus

Vláda schválila nákup lieku Lagevrio na liečbu ochorenia COVID-19

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Rezort preto navrhol zrušiť nákup 32.100 balení lieku Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19, ktorý bol schválený uznesením vlády 22. decembra 2021.

Bratislava 13. júla (TASR) - Slovensko nakúpi do 35.000 balení lieku Lagevrio s obsahom antivirotického liečiva molnupiravir na liečbu ochorenia COVID-19. Na stredajšom online rokovaní o tom rozhodla vláda s tým, že zároveň sa ruší nákup 32.100 balení lieku Paxlovid, ktorý má podobné účinky.

"Keďže intenzívne rokovania smerujúce k obstaraniu antivirotika Paxlovid v súčasnosti ešte stále prebiehajú, je nevyhnutné za účelom garantovania kontinuity v poskytovaní adekvátnej zdravotnej starostlivosti zabezpečiť aj nové dávky lieku Lagevrio," informuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rezort preto navrhol zrušiť nákup 32.100 balení lieku Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19, ktorý bol schválený uznesením vlády 22. decembra 2021. Súčasne navrhol nakúpiť do 35.000 balení lieku Lagevrio. "Prostredníctvom priameho rokovacieho konania alebo prostredníctvom spoločného obstarávania Európskej komisie," spresnilo ministerstvo v predkladacej správe.

Rezort poukázal na to, že Slovensko už začiatkom roka zaobstaralo 34.560 kusov lieku Lagevrio. "Lekári preskribovali od decembra 2021 spolu 34.439 balení lieku Lagevrio. Z dôvodu výrazne zvýšeného dopytu spôsobeného práve prebiehajúcou piatou vlnou pandémie je k 13. júlu v SR k dispozícii len 1711 balení predmetného lieku," priblížil rezort. Ďalší nákup je preto podľa ministerstva potrebný pre zabezpečenie kontinuity dostupnosti efektívnej formy liečby ochorenia.