Quantcast
< sekcia Koronavírus

WHO kritizuje náhlenie sa bohatých krajín za tretími dávkami vakcín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Milióny ľudí na svete ešte nedostali ani prvú dávku, pripomína WHO, informovala agentúra AFP.

Ženeva 18. augusta (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu kritizovala bohaté krajiny za to, že sa náhlia s podávaním tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Milióny ľudí na svete ešte nedostali ani prvú dávku, pripomína WHO, informovala agentúra AFP.

Podľa expertov WHO nie je k dispozícii dostatok dôkazov o tom, že dodatočné dávky vakcín sú potrebné. Ich podávanie v období, keď mnohí ľudia na svoje prvé dávky stále len čakajú, experti označili za nemorálne.

"Plánujeme rozdať ďalšie záchranné vesty ľuďom, ktorí už záchranné vesty majú, a ďalších ľudí nechávame utopiť sa bez jedinej záchrannej vesty," povedal riaditeľ programu WHO pre mimoriadne situácie Mike Ryan.
Na archívnej snímke z 9. marca 2020 generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Foto: TASR/AP

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že "rozhodujúce je" zaočkovať a chrániť najviac zraniteľných ľudí predtým, ako sa začne s podávaním tretích dávok.

Tedros ešte v stredu 4. augusta vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny.

Viaceré krajiny však s podávaním tretej dávky už začali s cieľom bojovať proti delta variantu koronavírusu.

Predstavitelia amerických zdravotníckych úradov v stredu oznámili, že Spojené štáty začnú na budúci mesiac distribuovať tretie dávky očkovacích látok proti covidu, pretože nové dáta ukazujú, že ochrana proti ochoreniu sa časom zhoršuje.