Quantcast
< sekcia Koronavírus

Začína sa súd v prípade šírenia covidu v rakúskom lyžiarskom stredisku

Obrovský reklamný pútač v tvare lyžiarskych okuliarov s nápisom Oddychuj, keď môžeš v lyžiarskom stredisku Ischgl v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Žalobcovia vinia zodpovedné úrady z toho, že ľudí na jar 2020 včas nevarovali pred rizikom nákazy a neskoro zastavili aj prevádzku autobusov a lanoviek pre lyžiarov.

Viedeň 17. septembra (TASR) - Na krajinskom súde vo Viedni sa v piatok začína prvé súdne pojednávanie v kauze lyžiarskeho strediska v tirolskej obci Ischgl, z ktorého sa na jar 2020 rozšíril nový koronavírus po Rakúsku aj do viacerých európskych krajín. Vdova a syn jednej obete, ktorá zomrela na ochorenie COVID-19, v tomto prípade žalujú Rakúsku republiku, informuje internetové vydanie rakúskeho denníka Kurier.at.

Pozostalí 72-ročného muža, ktorý sa počas pobytu v obci Ischgl v marci 2020 nakazil koronavírusom a krátko po tom v dôsledku infekcie zomrel, požadujú od Rakúska odškodné vo výške 100.000 eur. Žalobu v mene rodiny podalo rakúske Združenie na ochranu práv spotrebiteľov (VSV).

Starší muž, ktorý bol novinárom, sa nakazil údajne počas chaotického odchodu z lyžiarskeho rezortu, konkrétne počas cesty autobusom. VSV v súvislosti so začínajúcim procesom vyjadrilo pripravenosť aj na rokovania o mimosúdnom vyrovnaní, píše Kurier.

Piatkový proces je však len začiatkom série ďalších súdnych konaní v kauze Ischgl. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa začne ďalších 15 súvisiacich súdnych konaní. Žalobcovia vinia zodpovedné úrady z toho, že ľudí na jar 2020 včas nevarovali pred rizikom nákazy a neskoro zastavili aj prevádzku autobusov a lanoviek pre lyžiarov.

Prvých infikovaných zistili v obľúbenom stredisku zimných športov Ischgl už začiatkom marca 2020. K jeho uzavretiu však došlo až 13. marca. Nezávislá vyšetrovacia komisia neskôr zistila, že regionálni predstavitelia konali príliš pomaly a nezaviedli dostatočné epidemiologické opatrenia. V súvislosti s prípadom v súčasnosti vyšetrujú päť osôb, pripomína Kurier.at.