Quantcast
< sekcia Koronavírus

Žiakov a učiteľov v Rakúsku čaká povinné testovanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vlani sa v školách používali antigénové rýchlotesty. Tento rok bude jedno z troch testovaní vykonané pomocou presnejších PCR testov.

Viedeň 26. augusta (TASR) - Študenti a učitelia v Rakúsku sa budú musieť počas prvých 21 dní nového školského roka trikrát týždenne povinne testovať na koronavírus bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie rakúskeho ministra školstva Heinza Fassmanna o tom informovala agentúra DPA.

Podľa Fassmana je predmetné opatrenie prvým krokom, po ktorom budú protipandemické opatrenia nastavené v závislosti od incidencie nakazených v jednotlivých regiónoch. Testovanie bude následne dobrovoľné v oblastiach, kde sedemdňová incidencia – teda počet prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov – neprekročí hodnotu 100.

Zakrývanie horných dýchacích ciest bude vo vonkajších priestoroch škôl povinné v prípade, ak sa incidencia bude pohybovať na úrovni 100 až 199. V prípade incidencie vyššej ako 200 bude nosenie rúšok povinné aj v učebniach.

V súčasnosti evidujú úrady incidenciu nad hodnotou 100 v štyroch spolkových krajinách, nižšia je vo zvyšných piatich. Medzi deťmi a tínedžermi je zároveň incidencia výrazne vyššia ako v celkovej populácii, píše DPA.

Školský rok začína vo východnom Rakúsku 6. septembra a vo zvyšku krajiny o týždeň neskôr.

Vlani sa v školách používali antigénové rýchlotesty. Tento rok bude jedno z troch testovaní vykonané pomocou presnejších PCR testov.

"Získavame tým bezpečnosť," povedal Fassmann. Ako uvádza DPA, úrady stále monitorujú ukazovatele šírenia vírusu, a to vrátane sledovania prípadného výskytu častíc koronavírusu v odpadových vodách. Tieto opatrenia majú zabrániť možnému zatváraniu škôl.