Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Koronavírus

Žilinská nemocnica žiada opomoc ďalšie nemocnice, situácia sa zhoršuje

Na archívnej snímke z 30. apríla 2021 liečebňa dlhodobo chorých (LDCH) vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP)v Žiline, foto z archívu. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Počet prijatých pacientov s ochorením COVID-19 začal výraznejšie stúpať počas minulého týždňa.

Žilina 5. októbra (TASR) – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline požiadala nemocnice s infekčným a pľúcnym oddelením, aby jej pomohli riešiť situáciu s umiestnením pacientov s ochorením COVID-19. Na brífingu o tom v utorok informoval medicínsky riaditeľ nemocnice Igor Bízik.

Žilinská FNsP zvolala v pondelok (4. 10.) krízový štáb v súvislosti s kritickým zhoršením situácie a vývojom zdravotného stavu pacientov s ochorením COVID-19. "Keď pacientov nebolo toľko, pomáhali nám aj nemocnice Nové Zámky, Trnava, Banská Bystrica. Ale situácia sa celkovo zhoršuje. A možno budú musieť znova pomôcť aj iné nemocnice a iné kraje. Aktuálne je v covidovom pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí a väčšina je vo vážnom stave," podotkol Bízik.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej začal počet prijatých pacientov s ochorením COVID-19 výraznejšie stúpať počas minulého týždňa. "Od piatka sme prijali 17 nových pacientov. Tri štvrtiny z celkového počtu hospitalizovaných pacientov sú nezaočkované. Najmladší hospitalizovaný pacient má 21 rokov, je nezaočkovaný, bez pridružených diagnóz. Ochoreniu v našej nemocnici podľahlo od začiatku septembra, žiaľ, už sedem ľudí," uviedla Záteková.

V Žilinskom kraji je podľa nej najviac pacientov hospitalizovaných v žilinskej nemocnici a v nemocnici v Čadci. "Pričom obe nemocnice nemajú infekčné ani pľúcne oddelenie. Máme preto veľký problém s personálnym pokrytím covidového oddelenia. V tejto chvíli sme už nútení obmedzovať tímy zdravotníkov na tzv. 'bielych' oddeleniach, keďže nemáme inú možnosť, ako pokryť služby a poskytnúť starostlivosť o ťažko chorých pacientov s ochorením COVID-19," uzavrela hovorkyňa nemocnice.