Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Košický kraj

UNIKÁTNA ZBIERKA: Anton Hasák zbiera turistické známky, má ich už 1077

Anton Hasák (na snímke) z Michaloviec má doma zbierku turistických známok, ktorá obsahuje presne 1077 kusov. Ide o drevené vypaľované plakety, majú okrúhly tvar a reprezentujú turisticky atraktívne miesto. Zbiera ich, odkedy sa začali vyrábať, teda už 12 rokov. Michalovce, 4. mája 2016. Foto: TASR - Roman Hanc

Drevené vypaľované plakety, ktoré majú okrúhly tvar a reprezentujú turisticky atraktívne miesto, majú hodnotu približne 1,50 eura za kus.

Michalovce 5. mája (TASR) - Anton Hasák z Michaloviec má doma 1077 turistických známok. Zbiera ich, odkedy sa začali vyrábať, teda už 12 rokov. "Keďže dlhodobo sa venujeme turistike a chodíme po kadejakých miestach, tieto známky som objavil v hoteloch, obchodoch a reštauráciách, začal som sa tomu venovať a zbierať ich," povedal pre TASR Hasák s tým, že turistické známky sú z celého Slovenska, takmer zo všetkých lokalít. "Najbližšie k srdcu sú mi tie z nášho regiónu, teda zo Šíravy, Morského oka a pod.," dodal.

Ide o drevené vypaľované plakety, majú okrúhly tvar a reprezentujú turisticky atraktívne miesto. "Je určitá norma na to, aby boli rovnakej farby, aby mali rovnaké rozmery. Sú vypaľované, takže sa pekne hodia jedna k druhej. Mali by mať aj rovnakú cenu," uviedol Hasák. Tá predstavuje približne 1,50 eura za kus. Výrobe turistických známok sa podľa zberateľa venujú v Levoči, kde zabezpečujú výrobcov, ktorí podľa návrhu spracujú originály a distribuujú ich.

Podľa dlhoročného turistu si ľudia kupujú turistické známky najmä ako suvenír, pamiatku na miesto, ktoré navštívili, keďže sa dajú zaobstarať len tam. "Na Zemplínskej šírave turistickú známku z Oravskej priehrady nenájdete," povedal s úsmevom Hasák. Každá zaujímavá oblasť či miesto, ako sú hrady, zámky alebo kaštiele, ale aj okresné mestá na Slovensku, majú podľa jeho slov svoje známky.


"Za mojej dlhoročnej turistickej činnosti som navštívil takmer všetky miesta, ktoré sú na známkach zobrazené. Za tých 12 rokov, čo sa známky vyrábajú, nebolo možné obísť tieto miesta znova, takže na mňa myslia známi alebo robíme výmenný obchod," povedal Hasák s tým, že zatiaľ má všetky známky, ktoré doteraz vyšli. "Posledná, ktorá mala vyjsť zo Sklených Teplíc, kde som bol v januári, by mala byť tiež moja. Dohodol som sa na jej objednávke s jednou pani, takže je to na dobrej ceste," uviedol zberateľ.

Anton Hasák je jedným zo zakladajúcich členov najstaršieho michalovského KST Turista, ktorý vznikol v roku 1981. Klub je dodnes činný a v priebehu roka organizuje viacero zaujímavých akcií, medzi ktoré patrí Humenský Sokol, Okolo Šútovej alebo Suchou nohou po Laborci.