Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Košický kraj

Fórum inžinierov sa zameriava na prepojenie vedy, výskumu a praxe

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Cieľom podujatia je poskytnúť spoločnú platformu pre inžinierov a technikov z najrôznejších oblastí pri hľadaní riešení ako odstrániť bariéry a využiť tvorivý potenciál vedcov a výskumníkov.

Košice 28. apríla (TASR) – Znalostnej ekonomike z pohľadu prepojenia vedy, výskumu a praxe je venovaný 10. ročník Fóra inžinierov a technikov Slovenska (FITS), ktorý sa dnes koná v Košiciach. Organizátorom konferencie je Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS).

"Ústrednou témou FITS 2016 je postavenie a úloha inžinierov a technikov ako medzičlánkov spájajúcich vedu a výskum s praxou. Vedu, techniku, vzdelávanie a aplikácie treba vidieť v širšom kontexte nielen z hľadiska progresu, profitu, ale aj z pohľadu chápania postavenia všetkých týchto sektorov v našom živote," uviedol pre TASR prezident ZSVTS Dušan Petráš.

Cieľom podujatia je poskytnúť spoločnú platformu pre inžinierov a technikov z najrôznejších odborných oblastí pri hľadaní riešení ako odstrániť bariéry a využiť tvorivý potenciál slovenských vedcov a výskumníkov.

V rámci témy znalostnej ekonomiky si účastníci vypočujú prednášky a diskusné príspevky. K prednášajúcim patria člen Predsedníctva Slovenskej akadémie vied Ján Dusza, rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť či predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR Jozef Mihok. "Prvý blok je zameraný skôr na určité východiská, ktoré determinujú rozvoj vedy a výskumu. Popoludňajšia časť predstaví úspešné príbehy ľudí, ktorí sa dokázali presadiť práve v dôsledku toho, že aplikujú výsledky vedy a technicky do praxe," konštatoval Petráš.

ZSVTS je neziskové združenie záujmových odborných vedeckotechnických spoločností, komitétov a územných koordinačných centier. Reprezentuje viac ako 20-tisícovú členskú základňu, združenú v 45 odborných spoločnostiach, ktoré majú svojich členov prakticky vo väčšine podnikov, ústavov a odborných vysokých škôl v Slovenskej republike. Odborným poslaním zväzu je pomoc pri zvyšovaní úrovne vedy a techniky v SR. ZSVTS je členom medzinárodných mimovládnych organizácií, ako sú Európska inžinierska federácia (FEANI), Svetová inžinierska federácia (WFEO) a ďalšie.