< sekcia Košický kraj

V obci Kečovo by malo pribudnúť turistické zázemie

Na snímke z 24. apríla 2020 vjazd do obce Kečovo v okrese Rožňava. Foto: TASR - Branislav Caban

Chceli by sme sprístupniť dve zaujímavé lokality v blízkosti Domice, Kečovskú vyvieračku a Kečovské škrapy, povedal pracovník Správy slovenských jaskýň Ľudovít Gaál.

Kečovo 13. septembra (TASR) – Vybudovanie turistického zázemia pri prírodných zaujímavostiach Kečovské škrapy a Kečovská vyvieračka neďaleko jaskyne Domica v okrese Rožňava je jedným z aktuálnych plánov Štátnej ochrany prírody SR – Správy slovenských jaskýň. Informoval o tom jej pracovník Ľudovít Gaál.

Chceli by sme sprístupniť dve zaujímavé lokality v blízkosti Domice, Kečovskú vyvieračku a Kečovské škrapy. Pri vyvieračke vedie červená turistická značka a keďže je v súčasnosti v dezolátnom stave, chceli by sme ju turistom sprístupniť,“ priblížil Gaál s tým, že na mieste plánujú vybudovať posedenie, studničku a otáčavú informačnú tabuľu, aké sú aj na náučnom chodníku okolo Domice.
Na snímke z 24. apríla 2020 domy v obci Kečovo v okrese Rožňava a v pozadí prírodná rezervácia Kečovské škrapy.
Foto: TASR - Branislav Caban

Ako dodal, lepšie sprístupniť by chceli aj Kečovské škrapy, kde zamýšľajú taktiež postaviť informačnú tabuľu a altánok. „Je to jedna z najreprezentatívnejších lokalít škrapového poľa na Slovensku, kde sa vyskytujú rôzne druhy škrapov,“ ozrejmil Gaál.

Podľa starostu Kečova Júliusa Lőrincza zvyknú turisti chodievať ku Kečovským škrapom a vyvieračke aj v súčasnosti. „Cez náš kataster ide smerom na Silicu peší a cyklistický chodník, takže aj vďaka tomu vedia navštíviť tieto miesta. Celkovo sem však zatiaľ chodieva len málo turistov, hoci je to zaujímavá a prekrásna lokalita,“ uviedol starosta.