< sekcia Košický kraj

Na rómskom Luniku IX je o voľby veľký záujem, volia aj negramotní

Rómovia vo volebnej miestnosti vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí 2014 na sídlisku Luník IX v Košiciach v sobotu 15. novembra 2014. Foto: TASR/František Iván
Róm si preberá obálku a hlasovacie lístky vo volebnej miestnosti počas Volieb do orgánov samosprávy obcí 2014 na sídlisku Luník IX v Košiciach v sobotu 15. novembra 2014. Foto: TASR/František Iván

Terajšie voľby poznačila nedávna samovražda úradujúceho starostu Lunika IX Dionýza Slepčíka, ktorý kandidoval na znovuzvolenie a mal na sídlisku značnú podporu.

Košice 15. novembra (TASR) – Komunálne voľby na najväčšom rómskom sídlisku Lunik IX, ktorý je mestskou časťou Košíc, dnes vzbudzujú veľký záujem voličov. Pred volebnou miestnosťou v miestnej materskej škole sa tvoria už od rána zástupy čakajúcich občanov.

"Voliči prichádzajú vo väčšom počte od rána, dokonca sme to začali regulovať a púšťať dnu po štyroch, lebo je plná miestnosť," uviedla predpoludním pre TASR predsedníčka miestnej volebnej komisie Alena Straková.

Podľa jej slov komisia zatiaľ nemusela riešiť žiadne podnety či problémy, nezaznamenala ani podozrenia z kupovania hlasov. Vyskytlo sa však viacero prípadov, keď boli voliči negramotní. "Našli sa už aj traja takí, čo mali 20 rokov, a nevedia čítať, písať. Je to smutné, ale je to tak. V takých prípadoch dovolíme, aby išli odvoliť s otcom či mamou, skrátka, s rodinným príslušníkom," povedala Straková.


Galéria: Komunálne voľby na Luníku IX

V dvoch okrskoch na Luniku IX je zapísaných asi 2400 oprávnených voličov. Iné voľby ako komunálne na tomto sídlisku zvykne charakterizovať rekordne nízka účasť. Na otázku, prečo prišli voliť, odpovedalo viacero voličov pred volebnou miestnosťou: "Aby nám bolo dobre."

Miestni kandidáti na starostu a poslancov v minulých dňoch oslovovali voličov aj osobne. "Varil sa tu guláš, párky, rozdávali sa sladkosti deťom," pochválil volebnú kampaň miestny 40-ročný obyvateľ.

Terajšie voľby poznačila nedávna samovražda úradujúceho starostu Lunika IX Dionýza Slepčíka, ktorý kandidoval na znovuzvolenie a mal na sídlisku značnú podporu. "To bol kamarát, tu vyrástol, taký starosta tu už v živote nebude, celý Lunik by ho volil," povedal jeden z voličov.