< sekcia Košický kraj

Košická detská železnica štartuje jubilejnú 60. sezónu

Detská železnica, archívne foto. Foto: TASR/František Iván

Slávnostný štart prevádzky detskej železnice bude v piatok 1. mája o 9.00 h.

Košice 30. apríla (TASR) - Košická detská historická železnica odštartuje v piatok (1.5.) v rámci osláv Dňa mesta Košice svoju jubilejnú 60. sezónu. Dobrovoľníci z Čermeľského údolia si chcú zrod unikátnej železničky pripomenúť symbolicky 60 podujatiami. Aktivisti zároveň očakávajú, že jubilejný rok bude vďaka podpore mesta a partnerov pre obľúbenú atrakciu zlomovým.

"Vďaka porozumeniu a podpore, ktoré sme našli na košickom magistráte, vstupuje železnička do novej etapy svojej existencie. Okrem finančnej podpory sa totiž podaril zrealizovať aj zásadný prevod trate zo štátnej spoločnosti Železnice Slovenskej republiky na mesto Košice. Tú mesto následne zverilo do správy občianskeho združenia (OZ), ktoré jedinečnú technickú pamiatku prevádzkuje," uviedol predseda OZ Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský. Vďaka prevodu vlastníckych práv sa tak môže železnička uchádzať o financie z eurofondov. "Prípadné získanie grantov môže zásadne posunúť železničku vpred. Prioritná je najmä rekonštrukcia trate, vybudovanie infraštruktúry či obnova a rozšírenie vozového parku," načrtol plány Lehotský.

Hlavným partnerom historickej železničky je naďalej mesto Košice, ktoré na ňu každoročne v rozpočte vyčleňuje financie. Dobrovoľníkom to významne pomáha zatraktívniť program a rozšíriť jubilejnú sezónu, ale aj rekonštruovať najháklivejšie úseky trate.

Podľa primátora Richarda Rašiho je detská železnička v Čermeli jedným z najnavštevovanejších a najatraktívnejších miest v Košiciach. "Myslím si, že je veľmi dôležité zveľaďovať túto jedinečnú atrakciu, a preto som veľmi rád, že sa našla v našom meste skupina zanietených ľudí, ktorí venujú svoj voľný čas, energiu a schopnosti nielen jej zachovaniu, ale aj ďalšiemu rozvoju tohto unikátneho projektu," uviedol Raši. V spoločnom záujme je podľa neho, aby detská železnička robila radosť aj nasledujúcim generáciám Košičanov a návštevníkom mesta.

Tohtoročnú sezónu bude na železničke sprevádzať množstvo kultúrnych podujatí, divadelných predstavení, vydanie jubilejných pohľadníc, poštovej známky či knihy. Oslavy prichystané na 1. septembra majú byť vyvrcholením prvej etapy snaženia aktivistov, ktorí sa o železničku posledných päť rokov starajú. V Čermeli by mal vozový park posilniť nový parný rušeň Krutwig.

"Bude to veľká udalosť, nielen pre našu železničku či Košice. Parná lokomotíva neprichádza na Slovensko každý deň. Je to unikát, ktorý je zároveň jediným rušňom tohto typu zachovaným na Slovensku. Toto by sa však nemohlo udiať bez podpory zanietencov, sponzorov, podporovateľov i samotných detských cestujúcich, ktorí sa na novú atrakciu tešia," priblížil Lehotský.

Slávnostný štart prevádzky detskej železnice bude v piatok 1. mája o 9.00 h. Mladí železničiari majú pre návštevníkov ako pamiatku prichystané mimoriadne cestovné lístky. Jazdy budú ako vždy tento deň bezplatné.