Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Košický kraj

VIDEO: V Košiciach predstavili úspešné ženy z IT oblasti

Na snímke zľava výkonná riaditeľka IT Valley Košice Kristína Kertészová, Zuzana Lacková z Fpt Slovakia, Jana Petríková z Global Logic Slovakia a Daniela Rothová z IBM Slovensko počas brífingu. Foto: TASR/František Iván

V rámci dnešného dňa podniky, inštitúcie a organizácie na Slovensku prijmú vo svojich priestoroch dievčatá, stredoškoláčky, a predstavia im možnosti štúdia, práce a uplatnenia žien v IT oblasti.

Košice 28. apríla (TASR) – Pri príležitosti celosvetového dňa žien v informačno-komunikačných technológiách dnes združenie Košice IT Valley predstavilo úspešné dámy, odborníčky pôsobiace v oblasti informačných technológií. Cieľom je odprezentovať 'mužský svet IT' ženám.

"Myslím si, že v Košiciach máme úspešné a skvelé dámy, o ktorých je dobré počuť a ktoré by vedeli inšpirovať a povzbudiť v kariére v informačných technológiách práve potenciálne odborníčky," uviedla pre TASR výkonná riaditeľka Košice IT Valley Kristína Kertészová.

Košice IT Valley zastrešuje vyše 8500 pracovných miest. "Zhruba 20 percent z nich tvoria v dnešnej dobe ženy. Na univerzitách je to číslo troška nižšie, tam sa hýbeme niekde na 13 percentách, čo sa týka aktuálnych študentov," spresnila Kertészová.

Odvetvie informačných technológií sa podľa nej za päť rokov výrazne posunulo vpred. V porovnaní so svetom však máme stále čo doháňať. "V dnešnej dobe sa trh a spoločnosti tak zmedzinárodnili a prispôsobujú sa svetovým trendom, že aj v tejto oblasti vytvárajú priaznivé podmienky pre ženy. Tie vedia už svoju pracovnú kariéru skĺbiť so súkromným životom omnoho lepšie práve vďaka programom, ktoré spoločnosti ponúkajú," povedala Kertészová.

Lucia Huštatýová je IT architektkou v spoločnosti T-Systems Slovakia, v ktorej pôsobí už takmer desať rokov. "V tíme, do ktorého som nastúpila, som bola jediná žena. Bolo to veľmi zaujímavé. Presadiť sa medzi chlapmi, ktorí sú viac technickejší, aspoň tak sa to prezentuje, bola trochu náročnejšia cesta, ale dá sa to. Každá žena, čo si zaumieni, dosiahne ako svoj cieľ," povedala Huštatýová. Ako sama tvrdí, vďaka flexibilným možnostiam, ktoré jej spoločnosť ako zamestnávateľ ústretový k rodinám ponúka, stíha Lucia popri práci z pohodlia domova aj výchovu svojich dvojičiek.

Martina Kesterová je študentkou 5. ročníka Technickej univerzity v Košiciach v odbore informatika. Zároveň je tretí rok aktívnou členkou videotímu Laboratória počítačových sietí a po ukončení štúdia bude pôsobiť v spoločnosti Cisco Systems. "K štúdiu informatiky ma viedli hlavne dva faktory. Prvým bolo to, že počítače ma od malička vždy bavili, a tým druhým bola perspektíva IT oblasti, ktorá ponúka jednak kariérny rast, dostatočné finančné ohodnotenie a je to oblasť, ktorá sa neustále rozvíja," povedala Kesterová.V rámci dnešného dňa podniky, inštitúcie a organizácie na Slovensku prijmú vo svojich priestoroch dievčatá, stredoškoláčky, a predstavia im možnosti štúdia, práce a uplatnenia žien v IT oblasti.

Združenie Košice IT Valley vzniklo v marci 2007 ako spoločná iniciatíva vzdelávacích inštitúcií, verejnej správy a popredných IT spoločností. V roku 2012 sa pretransformovalo na klaster. V súčasnosti má 59 členov a troch sympatizantov. Hlavným cieľom klastra Košice IT Valley je vytvárať podmienky pre rozvoj informačno-komunikačných technológií a priemyslu, a tým napomáhať k zvyšovaniu kvality života v regióne východného Slovenska.