< sekcia Košický kraj

V Košiciach budú roboty súťažiť v lezení na komín

Ilustračné foto. Foto: Tasr/Oliver Ondráš

Súťaže, kde je hlavným protagonistom robot, patria k obľúbeným podujatiam u vedeckej i širokej verejnosti na celom svete.

Košice 2. októbra (TASR) – Silu a šikovnosť pri lezení na komín si v Košiciach zmerajú roboty z viacerých krajín. Unikátna súťaž sa uskutoční v piatok a sobotu (3.-4.10.) v areáli parkoviska pri Cassovar Business Centre. Do jej prvého ročníka s názvom Na Komín sa prihlásilo 19 samostatných tímov zo Slovenska, ale aj z Egypta, Ukrajiny a Česka.

Súťaže, kde je hlavným protagonistom robot, patria k obľúbeným podujatiam u vedeckej i širokej verejnosti na celom svete. Zadania pre súťažné tímy bývajú rôzne, v Košiciach si organizátori vybrali reálny priemyselný komín. Od robota sa vyžaduje, aby bol schopný vyliezť do 10-metrovej výšky po rebríku, prípadne priamo po stene komína, a bezpečne zliezť späť bez pomoci človeka v čo najkratšom čase.

Aj keď všetko zdanlivo závisí od robotova, stojí za ním obrovské úsilie konštruktérov a programátorov. "Ich úlohou nie je len kreatívne vyriešiť otázku ako má splniť robot danú úlohu, ale zároveň mať na pamäti ďalšie faktory, ako je váha, spôsob lezenia, prípadne rozhodnutie, ako robot bude túto prekážku zdolávať autonómne, bez akéhokoľvek zásahu človeka. Je len na súťažiacich, akú cestu si vyberú, v čom spočíva určitá voľnosť a priestor na kreativitu," hovorí člen správnej rady Košice IT Valley a predseda organizačného výboru súťaže Jozef Ondáš.

Súťaž je rozdelená na dve kategórie, určená je osobitne pre stredoškolákov a pre vysokoškolákov s verejnosťou. Do prvej kategórie sa zaregistrovalo desať tímov, druhá zahŕňa deväť tímov s medzinárodnou účasťou. Zaujímavosťou je, že ako prvý sa prihlásil tím z Egypta. Prvou cenou v oboch kategóriách je 3000 eur.

V piatok od 8.00 do 21.30 h bude prebiehať kvalifikácia jednotlivých robotov, ktorí musia spĺňať základné kritériá stanovené organizátormi. Medzi ne patria maximálne rozmery, hmotnosť, alebo čas, za ktorý robot musí stihnúť vyliezť po komíne. Pre verejnosť je určený najmä druhý deň podujatia, oficiálne otvorenie súťaže bude v sobotu o 12.00 h. Samotné zápolenie začne v prvej kategórii o 13.00 h a v druhej o 18.00 h. Pripravený je aj sprievodný program, moderátorské vstupy, rozhovory s jednotlivými súťažiacimi a multimediálna prezentácia robotiky pre širokú verejnosť. Košice sa tak stanú jedným z mála miest na Slovensku, kde bude prebiehať atraktívna súťaž nielen pre priaznivcov robotiky, ale všetkých, ktorí sa zaujímajú o spojenie technológie a zábavy.

Organizátormi sú Košice IT Valley, Spinea Technologies, Košice – Turizmus a Mesto Košice, hlavným partnerom je T-Systems Slovakia. Cieľom je prezentovať robotiku zábavnou formou a dokázať, že aj na Slovensku je množstvo talentovaných mladých ľudí, ktorí svoje odborné znalosti môžu uplatniť práve v tejto súťaži.