< sekcia Košický kraj

VIDEO:V Košiciach je lokálna epidémia kliešťovej meningoencefalitídy

Foto: TASR

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach prijala pacientov, ktorí sa mali nakaziť konzumáciou ovčieho syra.

Košice 30. mája (TASR) – Počas víkendu vypukla v Košiciach lokálna epidémia kliešťovej encefalitídy. Klinika infektológie a cestovnej medicíny (KICM) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach prijala pacientov, ktorí sa mali nakaziť konzumáciou ovčieho syra."Približne pred týždňom sme začali na KICM v Košiciach prijímať prvých pacientov, u ktorých boli príznaky vírusového ochorenia. Neskôr sa ukázalo, že ide o výskyt kliešťovej meningoencefalitídy. Celkový počet doteraz prijatých pacientov je 18, približne deväť pacientov sme prijali minulý týždeň, zvyšok počas víkendu a posledný pacient bol na kliniku prijatý asi pred hodinou," uviedol primár KICM v Košiciach Ladislav Virág s tým, že počet pacientov sa môže ešte zvýšiť.

Zároveň tvrdí, že v minulých rokoch takýto vysoký výskyt nezaznamenali. "Minulý rok sme mali na klinike hospitalizovaných šesť pacientov s meningoencefalitídov. Teraz len za to krátke obdobie sme prijali šesť pacientov a troch sledujeme ambulantne," skonštatoval Virág."Ukazuje sa, že všetci títo pacienti boli nakazení z jedného zdroja. Jedli ovčí syr, ktorý bol pravdepodobne nakazený," uviedol Virág. Podľa jeho slov Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach a Regionálna veterinárna a potravinová správa v Košiciach skúmajú zdroj nákazy.

Pacienti sú podľa primára v štandardnom stave. "Majú bolesti hlavy, teploty do 40 stupňov Celzia, stuhnutosť šije, niektorí nemusia mať ani stuhnutosť šije. Nejaké vážnejšie príznaky sme u týchto pacientov nepozorovali," skonštatoval.

Prípadom sa už zaoberá Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá odobrala vzorky mlieka na vyšetrenie, v utorok (31.5.) odoberú ovciam krv. "Zastavili sme predaj a výrobu syra. Predaj bude obnovený až po vyšetrení, keď bude všetko v poriadku, ináč bude syr zlikvidovaný. Ide o Poľnohospodárske družstvo Klátov, ovce sú chované v obci Košická Belá," uviedol pre TASR riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Štefan Karahuta.

Kliešťová meningoencefalitída sa podľa primára Virága v prvej fáze prejavuje vysokými teplotami, bolesťami kĺbov a svalov. "Je zákerná v tom, že prebieha v dvoch fázach. Tá prvá fáza sa nijako nelíši od chrípky, potom nastáva obdobie pokoja, keď sa pacient necíti chorý, a potom nastáva rozvoj do zápalu mozgu a mozgových blán, ktorý sa prejavuje vysokou teplotou, bolesťami hlavy, stuhnutosťou šije alebo aj svetloplachosťou," dodal Virág.