< sekcia Košický kraj

V košickej Botanickej záhrade možno opäť obdivovať exotické motýle

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach začal ôsmy ročník jedinečnej motýlej šou. Výstava pod názvom Motýle exotických trópov potrvá do 30. júna 2015 a je sprístupnená pre návštevníkov denne od 9:00 do 17:00 hod. v tropickom skleníku Viktória. Počas trvania výstavy budú môcť návštevníci vidieť liahnuť sa a lietať približne 3000 jedincov zo 100 druhov motýľov. Košice, 24. mája 2015. Foto: FOTO TASR – František Iván

Oproti minulým ročníkom výstavy sa jej ponuka rozšírila o kukly niektorých nových motýľov, akým je napríklad mohutný a pestro sfarbený Caligo atreus s rozpätím krídel až 16 cm.

Košice 24. mája (TASR) - Motýle exotických trópov budú môcť obdivovať do 30. júna tohto roka návštevníci Botanickej záhrady (BZ) v Košiciach. Tunajší skleník Viktória ponúkne približne 3000 jedincov zo 100 motýlích druhov.

Už ôsmy ročník košickej výstavy motýľov otvorili v piatok 22. mája. "Predstavované druhy pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, Ázie, Austrálie a Afriky. Kukly sú nakúpené z chovateľskej farmy vo Veľkej Británii a budú dovezené v niekoľkých termínoch, aby počas výstavy návštevníci mohli vidieť čo najviac rôznych druhov," informoval riaditeľ BZ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Sergej Mochnacký.

Ako ďalej uviedol, návštevníci sa môžu tešiť nie len na pestrofarebných lietajúcich motýľov, ale aj na ich bezprostredný zrod z kukiel. Novinkou tohtoročnej výstavy sú v tejto súvislosti špeciálne pripravené liahne. "Oproti minulosti nám umožňujú skvalitniť liahnutie motýľov a zabezpečiť zdravšie a silnejšie jedince aj v prípade ochladenia," vysvetlil vedúci oddelenia dekoratívnej flóry BZ Robert Gregorek.Oproti minulým ročníkom výstavy sa jej ponuka rozšírila o kukly niektorých nových motýľov, akým je napríklad mohutný a pestro sfarbený Caligo atreus s rozpätím krídel až 16 cm. V prírode je rozšírený od Mexika po Peru, kde sa jeho húsenice často živia listami banánovníkov. Zvláštnosťou sú i druhy s priesvitnými krídlami, akým je napríklad Greta oto.

Okrem obľúbeného motýľa Morpho peleides je možné zhliadnuť v košickej BZ aj ďalších zástupcov tohto rodu s typickými žiarivými modrými krídlami s kovovým odleskom. Patrí k nim i veľký Morpho amathonte, ktorý má vynikajúce letové schopnosti a dokáže unikať aj vtákom špecializujúcim sa na chytanie motýľov. Jeho domovinou je Kostarika, Panama, Kolumbia a Venezuela.

Popri živých bude BZ prezentovať v týchto týždňoch aj preparovaných motýľov. Verejnosť sa môže počas tohto ročníka výstavy zapojiť do fotosúťaže o najkrajšiu snímku exotického motýľa.