< sekcia Košický kraj

V košickej zoo sa narodili mláďatá makaka a lamy

V košickej zoologickej záhrade sa o nové mláďatá najnovšie rozrástli rodiny makakov magotov a lám krotkých. Mláďa priviedla pred desiatimi dňami na svet samica makaka Žofia. Jeho pohlavie zatiaľ nie je známe, keďže matka ho z náručia ešte nepúšťa. Radosť robí v zoo aj roztomilý trojtýždňový samček lamy krotkej (na snímke). Matkou je trojročná samica, ktorá sa sama narodila v Košiciach, o samčeka sa príkladne stará. Foto: TASR/František Iván

Skupina makakov tak už má päť členov.

Košice 14. augusta (TASR) – V košickej zoologickej záhrade sa o nové mláďatá najnovšie rozrástli rodiny makakov magotov a lám krotkých. Obdivovať ich už môžu aj návštevníci.

Mláďa priviedla pred desiatimi dňami na svet samica makaka Žofia. Jeho pohlavie zatiaľ nie je známe, keďže matka ho z náručia ešte nepúšťa. "Otcom je samec Pepo. Ide o tretie mláďa, ktoré sa u nás v novozostavenej rodine narodilo. Samica sa oň veľmi dobre stará," povedal dnes pre TASR zoológ Patrik Pastorek.

Skupina makakov tak už má päť členov, okrem dospelého samca a dvoch samíc je to aj vlani narodená samička Emily. Celú rodinu si môžu záujemcovia obzrieť v dvojvýbehu na prvej strane za vstupom do zoo. "Trochu sme im tam obohatili priestor, aby mali rôzne podnety k hľadaniu potravy. Hlavne Emily tam robí rôzne akrobatické kúsky," priblížil Pastorek.

Radosť robí v zoo aj trojtýždňový samček lamy krotkej. Matkou je trojročná samica, ktorá sa sama narodila v Košiciach, o samčeka sa príkladne stará. "Okrem mláďaťa máme v skupine päť samíc a nového samca, ktorého sme priviezli tento rok zo Zoo Krakov," uviedol zoológ. Daný druh lám chovajú v Košiciach od roku 1997, najmladší člen rodiny je 16. odchovaným mláďaťom zoo.

Fotogaléria: Košická ZOO