< sekcia Košický kraj

V košickej zoo predstavili novonarodenú ťaviu samičku

Na snímke tohoročné mláďa ťavy v košickej zoo Foto: TASR/Milan Kapusta

Ťavie mláďa zatiaľ meno nedostalo.

Košice 12. marca (TASR) – Radostnú udalosť zaznamenali v košickej Zoologickej záhrade, kde ťava April priviedla na svet ďalšieho potomka. Malú samičku ťavy dvojhrbej, ktorá sa narodila 25. februára a teší sa dobrému zdraviu, dnes predstavili verejnosti.

"Meno ešte nemá, dostane ho v rámci slávnostného krstu, pravdepodobne v rámci Dní mesta v prvých májových dňoch," uviedol riaditeľ zoo Erich Kočner.

V košickej zoo ide už o jedenáste narodené mláďa. Zaujímavosťou je, že ťavia matka April doteraz rodila samých samcov. "Sme veľmi radi, že sa nám darí v podstate každý rok rozmnožiť tieto zvieratá, ktoré patria u našich návštevníkov medzi najobľúbenejšie. Narodenie ťavy je v zoo vždy veľkou udalosťou, pretože odchov býva často komplikovaný. Matky sa nie vždy mláďatám ochotne venujú, takže niekedy je tomu potrebné pomôcť," vysvetlil Kočner. Košická zoo patrí podľa neho v poslednom desaťročí medzi najúspešnejších chovateľov tiav v strednej Európe.

Pred rokom sa v Košiciach narodila ťava Vanda, ktorú by v najbližších týždňoch mali previesť do bratislavskej zoo, kde posilní tamojší chov.

Ťava dvojhrbá je v prírode na pokraji vyhynutia, posledné voľne žijúce populácie prežívajú v počte niekoľko stoviek kusov v púšti Gobi v strednej Ázii. Pre mimoriadne schopnosti prekonávať veľké vzdialenosti v ťažkých podmienkach púští sa stala domácim zvieraťom. Hrby jej slúžia na vytváranie tukových zásob - zdroja metabolickej vody. Dospelé jedince dosahujú výšku v kohútiku 1,8 až dva metre a hmotnosť 500 až 700 kilogramov. Gravidita samice, po ktorej rodí jedno mláďa, trvá 13 mesiacov.