Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Košický kraj

Košické Staré Mesto si pripomenulo 45. výročie tragickej nehody

Snímka zo spomienkovej slávnosti pri príležitosti 45. výročia tragickej nehody električky č. 6, ktorá sa vykoľajila pri amfiteátri v Košiciach v roku 1978. Košice, 25. októbra 2023. Foto: TASR - František Iván

Nehoda si vyžiadala deväť mŕtvych.

Košice 25. októbra (TASR) - Obete tragickej nehody električky spred 45 rokov si v stredu pri pamätníku na Pajorovej ulici v Košiciach pripomenula mestská časť (MČ) Staré Mesto. TASR o tom informovala jej hovorkyňa Renáta Némethová.

"Vyjadrime zapálením sviece a minútou ticha úctu obetiam tejto tragickej nehody a úprimnú sústrasť všetkým, ktorí sa museli vyrovnať s obrovskou stratou," povedal v rámci pietnej spomienky starosta Igor Petrovčik.

Presné príčiny nehody sú podľa MČ aj po rokoch nejasné. "Zatiaľ čo oficiálna verzia hovorí, že zlyhala vodička, mnoho ľudí tvrdí, že zlyhali brzdy, ale vtedajší režim to nepriznal," uviedla.

K tragickej nehode došlo 30. októbra 1978 v rannej špičke, keď sa vykoľajila električka smerujúca z kopca od nemocnice k amfiteátru. Viezlo sa v nej približne 200 ľudí. Nehoda si vyžiadala deväť mŕtvych, desiatich ťažko zranených a 80 ľahko zranených. MČ Staré Mesto dala vyhotoviť pamätník obetiam, ktorý tam odhalili pri 30. výročí tragédie v roku 2008.