Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Košický kraj

Letohrádok Dardanely v Markušovciach opäť sprístupnia verejnosti

Na archívnej snímke letohrádok Dardanely v obci Markušovce. Foto: TASR/Adriána Antošková

Kaštieľ v Markušovciach ponúka expozíciu historického nábytku doplnenú o výstavu historických klávesových nástrojov.

Markušovce 8. mája (TASR) – Letohrádok Dardanely v obci Markušovce, okres Spišská Nová Ves, po rekonštrukcii opäť sprístupnia pre verejnosť. Aj takto si Múzeum Spiša pripomenie 65. výročie svojho vzniku. Letohrádok bude pre návštevníkov prístupný od piatka 13. mája.

Kaštieľ v Markušovciach ponúka expozíciu historického nábytku doplnenú o výstavu historických klávesových nástrojov. „Múzeum v priebehu roka predstaví výstavy s názvom Letohrádok Dardanely v čase a výstavu Štefan Máriássy a jeho doba,“ informovala kultúrna referentka múzea Eva Čarnogurská. V sobotu 14. mája po dvojročnej prestávke odznie v letohrádku koncert Jaroslava Dvorského a jeho hostí.

„Výročie Múzea Spiša sa počas tohto roka nesie v znamení veľkých udalostí, ktoré nielen novou infraštruktúrou, ale aj kvalitou kultúrnych služieb poskytovaných návštevníkom zaradia múzeum na vyššiu úroveň,“ uviedla Čarnogurská. V auguste bude V Spišskej Novej Vsi sprístupnený aj rekonštruovaný objekt Provinčného domu, sídlo Múzea Spiša. Podľa Čarnogurskej ide nielen o jedinečnú architektonickú pamiatku na Spiši, ale aj o dôstojný kultúrny stánok. Na návštevníkov čakajú moderné priestory, expozície a zaujímavé výstavy.

„V roku 2016 pripravilo múzeum pre verejnosť množstvo podujatí. Medzi najúspešnejšie projekty patria rozhovory so zaujímavými hosťami s názvom Dvorné dialógy, zážitkové podujatie Rozprávka v múzeu, či koncerty vážnej hudby,“ dodala referentka kultúry.