Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Košický kraj

Mimoriadna situácia v Michalovciach po páde schodiska je ukončená

Na snímke zrútené schodisko v bytovom dome v rómskej osade Angi mlyn 24. augusta 2022 v Michalovciach. Foto: TASR - Roman Hanc

Bytový dom, v ktorom sa schodisko zrútilo, bol na základe záverov statického posudku zbúraný v novembri 2022.

Michalovce 6. septembra (TASR) - Mimoriadna situácia v súvislosti s pádom schodiska pri bytovom dome na Mlynskej ulici v Michalovciach je stredajším dňom ukončená. K zrúteniu došlo 23. augusta 2022. Ešte v ten deň zasadal krízový štáb a v meste bola vyhlásená mimoriadna situácia. Pri udalosti sa nikto nezranil. TASR o tom informovala referentka odboru komunikácie a marketingu Mestského úradu v Michalovciach Adela Kalaninová.

Zasadnutie krízového štábu na druhý deň po nešťastí sa uskutočnilo už aj za účasti splnomocnenca vlády pre rómske komunity Jána Hera. Mesto podľa Kalaninovej pomohlo dotknutým ľuďom aj napriek tomu, že v bytovom dome sa zdržiavali bez platných nájomných zmlúv.

"V deň nešťastia vo večerných hodinách bolo pre približne 158 obyvateľov zabezpečené prístrešie a nocľah v priestoroch jedálne Základnej školy (ZŠ) na Mlynskej ulici, vrátane ďalších nevyhnutných potrieb. Obyvatelia mali bezplatne k dispozícii stredisko osobnej hygieny. Zároveň počas celého trvania mimoriadnej situácie im bola viackrát poskytnutá humanitárna pomoc vo forme potravinových a hygienických balíčkov," uviedla Kalaninová.

Bytový dom, v ktorom sa schodisko zrútilo, bol na základe záverov statického posudku zbúraný v novembri 2022. Búracie práce vykonala na základe verejného obstarávania firma Recyklácia, s.r.o.. Náklady na sanáciu bytového domu boli vo výške približne 100.000 eur a zahŕňali demoláciu budovy, búranie základov, odvoz a uloženie suti a vybúraných hmôt na skládke.

Po páde schodiska dal správca bytových domov na Mlynskej ulici vypracovať statické posudky na ďalšie štyri domy v lokalite. Posudky konštatovali poškodenie stavby a charakterizovali ich ako objekty v havarijnom stave, ktoré vyžadujú finančne náročnú komplexnú rekonštrukciu. Samospráva sa preto rozhodla pre odpredaj štyroch bytových domov a tiež ďalších troch, ktoré boli v obdobnom stave.

Na súťaž, ktorú v marci tohto roka mesto vyhlásilo, zareagovali traja účastníci. Mestské zastupiteľstvo schválilo odpredaj manželom Romanovi a Vlaste Mikerovcom, ktorí ponúkli najvyššiu kúpnu cenu, a to vo výške 70.000 eur.

V polovici mája 2023 z priestorov jedálne odišlo posledných 95 obyvateľov. "Priestory bolo následne nevyhnutné vyčistiť a zrenovovať. Jedáleň je od začiatku školského roka opäť prevádzkyschopná a naplno slúži žiakom," doplnila Kalaninová s tým, že samospráva si uplatní voči štátu refundáciu všetkých finančných nákladov spojených s mimoriadnou situáciou.