Quantcast
< sekcia Košický kraj

NDS: Na stavbe košického obchvatu našli ďalšiu starú muníciu

Na archívnej snímke vchod do budovy Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: TASR - Michal Svítok

Pyrotechnický prieskum je súčasťou prípravných krokov výstavby. Priamo výstavbu neovplyvňuje, ale zvyšuje bezpečnosť oblasti.

Košice 27. mája (TASR) - Na stavbe rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany pyrotechnici zaznamenali ďalšie nálezy munície. Išlo o mínometný delostrelecký granát kalibru 82 milimetrov, stabilizátor mínometného delostreleckého granátu kalibru 120 mm a protipancierovú delostreleckú strelu kalibru 37 mm, ktorú odpálili na mieste. "Na mieste bol zlikvidovaný aj ručný granát z čias Československej republiky," informovala v piatok Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Na budúcom obchvate Košíc sa vykonáva pyrotechnický prieskum predovšetkým z dôvodu udalostí z čias druhej svetovej vojny, ktoré sa priamo dotkli riešeného územia. Udalosti sa spájajú s bojmi v Slanských vrchoch – najmä v Dargovskom priesmyku v zime 1944/1945, po ktorých prišlo na rad oslobodzovanie Košíc. Oslobodzovanie sa začalo 17. januára 1945 obchvatným útokom pozdĺž cesty Seňa – Košice a z juhozápadného smeru pozdĺž cesty od Moldavy nad Bodvou.

Pyrotechnický prieskum je súčasťou prípravných krokov výstavby. Priamo výstavbu neovplyvňuje, ale zvyšuje bezpečnosť oblasti. "V rámci pyrotechnického prieskumu vyhľadávame najmä nevybuchnutú muníciu. Bezpečnostný okruh určuje hlavný pyrotechnik. Ak sa nájde nevybuchnutá munícia, pyrotechnik ju zabezpečí tak, aby zabránil jej pohybu či odcudzeniu. Potom okamžite informuje príslušný útvar Policajného zboru," informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Už koncom apríla pyrotechnici počas prieskumu objavili 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov, delostrelecký hlavový zapaľovač a dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 mm. Našli tiež ručný časový granát vzor RG 39 a delostrelecký mínometný granát kalibru 82 mm.