Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Košický kraj

Oslavy Dňa Európy na košickej Hlavnej ulici ponúknu pestrý program

Z osláv Dňa Európy v Košiciach 3. mája 2016. Organizátori podujatia - Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a mesto Košice, pripravili celodenný program plný zábavy, hudby a interakcie. Foto: TASR - František Iván

Pripravené sú súťaže a hry na tému Európskej únie, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov.

Košice 3. mája (TASR) – Oslavy symbolických európskych narodenín - Dňa Európy bude dnes v centre Košíc sprevádzať pestrý program. Celodenné podujatie začne od 8.30 h a Hlavnej ulici s pódiom na Dolnej bráne.

Pripravené sú súťaže a hry na tému Európskej únie, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Vo vedomostných súťažiach si záujemcovia budú môcť otestovať svoje vedomosti o EÚ a zabojovať tak aj o rôzne ceny.

Organizátorom podujatia sú Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a mesto Košice.

Na pódiu sa v rámci programu Deň košických škôl predstavia so svojimi prezentáciami košické stredné školy. Milovníkov melodického rocku a živej hudby poteší mladá ambiciózna formácia Young Avalanche, ale aj pouličné rytmické vibrácie bubeníckeho zoskupenia Bubonz. Pre mladších divákov bude mať kúzelník Gabi pripravenú interaktívnu kúzelnícku šou. Vyvrcholením celého dňa bude koncert speváka Adama Ďuricu, "predskokanom" mu bude Lilly Maníčková.

Na podujatí sa zúčastnia aj slovenskí europoslanci Monika Smolková, Branislav Škripek a Ivan Štefanec. Svoje zastúpenie bude mať Informačná kancelária Európskeho parlamentu. Vo svojom stánku ponúkne informácie o konkrétnych projektoch podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o ďalších možnostiach využitia týchto zdrojov v kontexte rozvoja jednotlivých oblastí a regiónov Európy.Deň Európy pripomína zverejnenie Deklarácie Roberta Schumana z mája 1950, ktorá spustila modernú európsku integráciu. V celej Európe sa oslavuje 9. mája, v Košiciach začnú oslavy tento rok s predstihom.

"Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou, ktorej súčasťou je Slovensko už 12 rokov spolu so svojimi susedmi - Českou republikou, Poľskom a Maďarskom,” konštatoval Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

Aktuálnu európsku tému s europoslancami ponúkne diskusia už dnes v Košiciach. Pod názvom Migrácia, terorizmus alebo brexit? S čím si bude musieť poradiť slovenské predsedníctvo EÚ? budú o nej hovoriť od 17.30 h v HalmiCaffe na Hlavnej ulici 21.