Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Košický kraj

Počas Dňa Zeme v areáli TUKE vysádzali zeleň aj šírili osvetu

Na snímke budova Technickej univerzity Košice (TUKE) v Košiciach 21. septembra 2020. Foto: TASR - František Iván

Na podujatí nechýbali ani ukážky techniky vrátane strojov na údržbu zelene.

Košice 21. apríla (TASR) - Vyčistiť a skrášliť okolie Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ako aj zvýšiť povedomie o ekológii či údržbe zelene bolo cieľom piatkového podujatia Deň Zeme na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Zorganizovala ho Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach v spolupráci s univerzitou.

Ako pre TASR povedal hovorca SMsZ Peter Sasák, pracovali na skrášlení areálu, vysádzali rastliny a vysadili aj strom spolupráce. Zároveň obnovovali živý plot pred univerzitou.

Účastníkom podujatia tiež vysvetľovali význam zelene pri globálnych zmenách a výkyvoch počasia. Žiaci materských a základných škôl si tiež mohli vyskúšať postaviť svoju vtáčiu búdku či vyryžovať vlastné zrniečka zlata. Pripravené boli aj ukážky minerálov a hornín.

Na podujatí nechýbali ani ukážky techniky vrátane strojov na údržbu zelene. Predstavili tiež moderné riadenie fontány, ktoré sa aplikuje aj na Spievajúcu fontánu v centre Košíc. "Riadenie vie reagovať aj na počasie - na zmenu vetra, dažďa," vysvetlil Sasák s tým, že zároveň ide o technológiu, ktorá dokáže šetriť energiu aj vodu.