< sekcia Košický kraj

Polícia v Košickom kraji zasahuje často v osadách, najmä pre bitky

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Počas uplynulého víkendu boli policajné hliadky vyslané opakovane do miestnej osady Grűn v obci Nálepkovo, kde došlo k hromadnej bitke dvoch rodín, na ktorej sa zúčastnilo približne 70 ľudí.


Košice 5. mája (TASR) - Policajti z Košického kraja mali uplynulé obdobie viac práce v osadách, čeliť tam museli aj fyzickým útokom. Vo väčšine prípadov riešili nepokoje medzi miestnymi obyvateľmi - bitky, prípadne menej závažné nezhody.

Od začiatku tohto roka až doposiaľ zaznamenali v Košickom kraji celkom 12 prípadov útokov na policajtov, z ktorých bolo desať objasnených. "Terčom útoku sa stalo aj služobné motorové vozidlo, na ktorom počas služobného zákroku prepichli dve pneumatiky," informovala dnes krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Počas uplynulého víkendu boli policajné hliadky vyslané opakovane do miestnej osady Grűn v obci Nálepkovo, kde došlo k hromadnej bitke dvoch rodín, na ktorej sa zúčastnilo približne 70 ľudí. Tam polícia zasahovala dvakrát.

"Prvýkrát popoludní prvá policajná hliadka privolala posily a celkovo zasahovalo až 11 policajtov a šesť služobných vozidiel," uviedla Mésarová. Privolaní zdravotníci ošetrovali niekoľko osôb so zraneniami. V tej súvislosti polícia preveruje podozrenie z viacerých trestných činov - ublíženia na zdraví, nebezpečného vyhrážania a výtržníctva.

"Zatiaľ disponujeme viacerými lekárskymi správami so zraneniami ako zlomeniny prstov, zlomeniny lakťovej kosti a tržné rany na hlavách. Predbežne boli zistené zranenia minimálne u deviatich osôb. K vzájomným útokom došlo opäť v nočných hodinách," spresnila hovorkyňa. Vtedy muselo zakročiť spolu päť služobných áut a deväť policajtov. Ako príčina vzájomných útokov bolo zistené nadmerné alkoholické opojenie a následné vyvolávanie roztržiek. V súčasnosti polícia vyhodnocuje podľa Mésarovej účasť jednotlivcov na spáchaných trestných činoch a mieru zavinenia konkrétnych osôb.

Mésarová pripomenula aj nedávny prípad, keď privolali policajnú hliadku na Turzovskú ulicu v Gelnici, kde došlo k roztržke medzi miestnymi obyvateľmi. "Počas služobného zákroku doposiaľ nezistený páchateľ zozadu od chrbta udrel jedného z policajtov nezisteným predmetom po hlave, pričom utrpel tržné poranenia hlavy. V tejto súvislosti vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre zločin útoku na verejného činiteľa."

Na druhý deň došlo k ďalším incidentom medzi obyvateľmi uvedenej ulice, kde skupina obyvateľov napadla 34-ročného muža, ktorého bili palicami do tela a hlavy, pričom mu spôsobili ťažké zranenia hlavy priamo ohrozujúce jeho život s následnou dlhodobou hospitalizáciou. V tomto prípade skončili útočníci v rukách polície. Vyšetrovateľ zo zločinu ublíženia na zdraví a výtržníctva obvinil deväť osôb, dvaja z nich sú stíhaní väzobne.