Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Košický kraj

R. RAŠI: Košické kúpalisko Červená hviezda otvoríme v lete

Kontrolný deň na stavbe obnovy kúpaliska Červená hviezda v Košiciach 25. apríla 2016. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Práce na obnove košického kúpaliska Červená hviezda pokračujú v súlade s plánom. Dnes sa na stavenisku za účasti zástupcov zhotoviteľa a mesta konal kontrolný deň.

Košice 25. apríla (TASR) – Práce na obnove košického kúpaliska Červená hviezda pokračujú v súlade s plánom. Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho ho chcú pre verejnosť otvoriť v lete. Dnes sa na stavenisku za účasti zástupcov zhotoviteľa a mesta konal kontrolný deň.

"Môžeme skonštatovať, že letná sezóna v roku 2016 sa na tomto kúpalisku na Červenej hviezde uskutoční. Ja verím, že tak ako práce pokračujú, sa všetko v stanovenom termíne stihne a v júli budeme môcť kúpalisko pre všetkých Košičanov otvoriť," povedal Raši.

Zhotoviteľ prác sa musel podľa jeho slov vyrovnať s viacerými nástrahami, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. "Všetko muselo byť zachované v pôvodnom stave. Vrátane takých detailov, ako je v strednom bazéne, že bazénová fólia môže byť natiahnutá iba po hladinu vody, pretože kedysi tieto fólie neboli a ten vrch, ktorý bude viditeľný, musí byť tak, ako bol pôvodne," povedal Raši s tým, že rovnako musela byť zachovaná i fasáda priečelia na budove, v ktorej sú šatne.

"Viac ako 80 percent pôvodných šatní bolo zachovaných, pribudli tam elektronické systémy, ale ľudia, ktorí sa tu po rokoch vrátia, nájdu tie isté prezliekacie boxy," uviedol primátor.

Zhotoviteľ diela sa zmluvne zaviazal, že stavbu dokončí do 31. mája. "Na stavbe pracuje denne približne 100 ľudí, od pondelka do soboty, čoskoro to bude i v nedeľu," skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti a predseda predstavenstva spoločnosti Inžinierske stavby Philippe Corbel.

Rekonštrukčné práce priniesli podľa Corbela viacero prekvapení, ale všetko je už vyriešené. "Budova, kde sú šatne, mala zlú statiku, robili sa pilotné práce a boli tam prvky, ktoré sme pôvodne chceli zachovať, ale napokon ich bolo potrebné vymeniť," priblížil Corbel.

Pôvodná suma vo výške päť miliónov eur, ktorá bola navrhnutá do súťaže, sa podľa Rašiho v súťaži znížila na štyri milióny eur. „Práce navyše, ktoré boli robené kvôli praskaniu budovy, v ktorej sú šatne, pilotáži a mnohým iným veciam, ktoré sa zistili pod zemou, sú doteraz v objeme približne 130.000 eur," vyčíslil primátor.

Kúpalisko plánujú otvoriť začiatkom júla, spravovať by ho mala mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo Košice.