< sekcia Košický kraj

Zrekonštruovanú Sieň bojových tradícií dnes predstavili verejnosti

Návštevníci si môžu obnovenú sieň prvýkrát pozrieť v piatok 8. mája 2015, kedy sa na tomto mieste pri obci Dargov pri Košiciach, uskutočnia oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Dargov, 7. mája 2015. Foto: TASR/František Iván

Pamätník postavili v rokoch 1954–1955, autorom súsošia je košický akademický sochár.

Dargov 8. mája (TASR) – Pri Pamätníku víťazstva v Dargovskom priesmyku, kde sa počas druhej svetovej vojny odohrávali ťažké boje, dnes sprístupnili verejnosti zrekonštruovanú Sieň bojových tradícií. Náklady na obnovu časti areálu boli vo výške 94.000 eur, ktoré zo svojho rozpočtu vyčlenil Košický samosprávny kraj (KSK).

V rámci osláv Dňa víťazstva nad fašizmom sa dopoludnia pri pamätníku zároveň konal pietny akt kladenia vencov. Sedemdesiate výročie konca druhej svetovej vojny si pripomenuli zástupcovia Kancelárie prezidenta SR, štátnej správy, regionálnej samosprávy, starostovia okolitých obcí i široká verejnosť.

Program osláv trvá do dnešnej 19.00 h. Jeho súčasťou je výstava historického vojenského výstroja a výzbroje či premietanie dokumentárnych filmov s vojnovou tematikou. Výstava, na ktorej sa podieľajú kluby vojenskej histórie Gisela Stellung a Čapajev, bude sprístupnená aj v sobotu a nedeľu (9. a 10.5.).

Areál pamätníka pri obci Dargov v okrese Trebišov, ktorý má v správe Kultúrne centrum Abova (KCA), pozostáva zo súsošia, Siene bojových tradícií a vystavenej vojenskej techniky. Objekt siene vzhľadom na zlý technický stav, prešiel v uplynulých mesiacoch obnovou. Ešte pred príchodom zimy došlo k oprave strechy, aby sa odstránilo zatekanie.

"Projekt zahŕňal rekonštrukciu vnútra Siene bojovej slávy a nasvietenie pamätníka reflektormi. V sieni pribudla malá kinosála na premietanie filmových dokumentov o druhej svetovej vojne a vznikol nový výstavný priestor. Novinkou sú toalety, ktoré predtým chýbali, a bezbariérový prístup," uviedla pre TASR Júlia Jeleňová, poverená vedením Kultúrneho centra Abova.

Sieň bude podľa nej v budúcnosti otvorená na požiadanie, ideálne je, aby sa záujemcovia prihlásili v KCA tri dni vopred. "Pravidelne by mala byť otvorená počas nedieľ v popoludňajších hodinách, ale zrejme až počas júla a augusta," dodala.

Samosprávny kraj a KCA chcú pokračovať v rekonštrukcii ďalšou etapou zameranou na vnútorné vybavenie a obsah expozície siene. "Samospráva sa bude uchádzať o prostriedky z Audiovizuálneho fondu a ďalších mimorozpočtových zdrojov na získanie kinotechniky a na vybavenie muzeálnej expozície," priblížila plány hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková. Doplnila, že po skončení výstavy Boje o Dargovský priesmyk a oslobodenie Košíc vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach, bude jej časť presunutá do Siene bojovej slávy. Pôjde hlavne o informačné panely, z ktorých sa návštevník dozvie viac nielen o vojenských operáciách v Slanských vrchoch v decembri 1944 a januári 1945, ale aj o udalostiach týkajúcich sa tohto regiónu v rokoch 1938–1944, teda pred samotným prechodom frontu.
Návštevníci si môžu obnovenú sieň prvýkrát pozrieť v piatok 8. mája 2015, kedy sa na tomto mieste pri obci Dargov pri Košiciach, uskutočnia oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom. Dargov, 7. mája 2015.
Foto: TASR/František Iván

Pamätník postavili v rokoch 1954–1955, autorom súsošia je košický akademický sochár Vojtech Löffler. Pôvodne stál bližšie k ceste, v roku 1965 ho za pomoci ťažkej stavebnej techniky a koľajníc presunuli na súčasné miesto. Nachádza sa na niekdajšom mínovom poli, kde zahynulo mnoho sovietskych vojakov. Na druhej strane cesty je vystavený sovietsky tank T-34/85 a samohybné delo SU-100.

Budúcnosť celého areálu vidí regionálna samospráva v spolupráci viacerých subjektov. Do kooperácie na spoločnom projekte chce prizvať stredné školy, kluby vojenskej histórie i aktérov v cestovnom ruchu. Snahou je podľa Bobrikovej urobiť z tohto miesta cieľ výletov, školských zájazdov či vychádzok, ktoré budú motivované záujmom o históriu i prírodné krásy regiónu.

Pri sedemtýždňových bojoch o Dargovský priesmyk na prelome decembra 1944 a januára 1945 padlo vyše 22.000 sovietskych vojakov. Strategickú obrannú líniu Slanských vrchov prelomila sovietska armáda 18. januára 1945. Bitka patrí svojou dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska. Netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch.