Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Košický kraj

Križovatku v centre obce Smižany prestavajú na kruhový objazd

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Neprehľadná a kapacitne nepostačujúca križovatka ciest II/536 a III/3251 sa tak stane minulosťou.

Smižany 6. septembra (TASR) - Po niekoľkých rokoch príprav v stredu začali v Smižanoch na Spiši s výstavbou okružnej križovatky. Košický samosprávny kraj (KSK) na tento účel vyčlenil z vlastných zdrojov viac ako 770.000 eur. Predseda kraja Rastislav Trnka uviedol, že cieľom je vyriešiť komplikovanú dopravnú situáciu, ktorá na hlavnej križovatke v centre obce aktuálne je.

Neprehľadná a kapacitne nepostačujúca križovatka ciest II/536 a III/3251 sa tak stane minulosťou. "Kruhový objazd už neraz vyriešil komplikovanú dopravnú situáciu v našom kraji. Len nedávno sme jeden otvárali v Strážskom na Zemplíne. V Smižanoch bude premávka na tomto dôležitom úseku plynulejšia a najmä bezpečnejšia," uviedol Trnka. Nové riešenie dopravy bude mať podľa neho pozitívny vplyv aj na životné prostredie. Súčasťou projektu je dostavba chodníkov, značenie priechodov pre chodcov a odvodnenie a napojenie križovatky na novovybudovanú časť dažďovej kanalizácie. Práce si vyžiadajú preložku telekomunikačných káblov a plynovodu. Na novovybudovanej križovatke nebude chýbať ani verejné osvetlenie. Príprava projektu trvala štyri roky, podľa Trnku je to najmä pre nastavené legislatívne pravidlá.

"Spišská Nová Ves nemá diaľničný privádzač a Smižany sú preto centrom, kde sa zlieva doprava. Bolo preto nevyhnutné vyriešiť túto križovatku,"
skonštatovala starostka Smižian Miroslava Szitová. Ocenila najmä precíznu prípravu projektu. Čas realizácie výstavby je podľa zmluvy s dodávateľom 250 pracovných dní. Výstavba má prebiehať v dvoch etapách, premávku usmerní dočasné dopravné značenie. Treba tak rátať s istými obmedzeniami. "Budeme to musieť zniesť, doprava tam však nebude úplne uzatvorená," dodala starostka.

Podľa investično-technického riaditeľa Správy ciest KSK Mateja Pindrocha ide o pomerne komplikovanú križovatku štyroch ciest a vyťaženú cestu II. triedy. Upozornil, že okresy Gelnica a Spišská Nová Ves sú jediné na Slovensku, kde nie je ani kilometer diaľnice či cesty prvej triedy. "Celá doprava v okrese je tak vedená po našich cestách II. a III. triedy, čo vnímame ako obrovský problém," zdôraznil.