< sekcia Košický kraj

Spišský hrad je otvorený, pre turistov je pripravená mobilná aplikácia

Spišský hrad Foto: TASR/Oliver Ondráš

Návštevníci si môžu od začiatku apríla pozrieť hradnú kuchyňu, vystúpiť na vežu a prejsť prehliadkovými trasami na dolnom nádvorí.

Spišské Podhradie 5. apríla (TASR) – Spišský hrad je po zimnej prestávke opäť v plnej prevádzke. Vlani navštívilo hrad viac ako 150.000 návštevníkov. Tento rok je pre nich pripravená aj nová mobilná aplikácia, prostredníctvom ktorej si môžu užiť prehliadku hradu. TASR informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Slovenského národného múzea (SNM)- Spišské múzeum v Levoči.

Návštevníci si môžu od začiatku apríla pozrieť hradnú kuchyňu, vystúpiť na vežu a prejsť prehliadkovými trasami na dolnom nádvorí. Hrad je po viac ako štyroch mesiacoch opäť otvorený. V priebehu apríla bude otvorený od 9.00 h do 17. 00 h s posledným vstupom o 16.00 h.

"Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny sa uskutoční v nedeľu 8. mája. Súčasťou programu bude svätá omša v kaplnke sv. Alžbety, prezentácia novej publikácie o Spišskom hrade, ale aj vystúpenie šermiarov, dobová hudba, ukážky v hradnej mučiarni, orientálne tance či ochutnávky v hradnej kuchyni," informovala Uharčeková Pavúková. Počas otvorenia sezóny sa podľa nej na hrade predstaví aj novinka, ktorou bude možnosť prehliadky hradu cez mobilnú aplikáciu v piatich svetových jazykoch.

Jedným z väčších podujatí bude Noc múzeí v sobotu 21. mája. "V júni je pripravené Hradobranie. Určené je predovšetkým pre základné školy. Deti sa môžu zahrať na rytierov a hradné dámy. Počas letných mesiacov bude pokračovať kultúrny festival Leto na hrade, ktorého súčasťou sú divadelné piatky, nočné sobotné prehliadky a detské nedele," vymenovala Uharčeková Pavúková. Po troch rokoch sa na Spišský hrad v auguste vráti medzinárodný festival súHRADnice a počas tohto mesiaca je naplánovaná aj Škola princezien.