Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Košický kraj

Súd potvrdil výsledky doplňujúcich volieb na starostu v obci Žehra

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Doplňujúce voľby sa na Slovensku uskutočnili 9. septembra.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Najvyšší správny súd (NSS) SR potvrdil výsledky doplňujúcich volieb na funkciu starostu v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves. Volebnú sťažnosť, ktorú podal neúspešný kandidát, senát NSS SR zamietol. TASR o tom informoval hovorca súdu Michal Hajtol.

"Podľa členov senátu nebolo zo strany žalobcu preukázané také ovplyvnenie volieb, ktoré by malo za následok ich nezákonnosť," priblížil hovorca. Doplňujúce voľby sa v Žehre konali po tom, ako tie vlaňajšie vyhlásil senát NSS SR za neplatné.

Doplňujúce voľby sa na Slovensku uskutočnili 9. septembra. Nová volebná žaloba v súvislosti s voľbami na starostu Žehry bola súdu doručená 18. septembra 2023. "Podstatným zistením pre volebný senát bola skutočnosť, že všetci členovia okrskovej volebnej komisie č. 1 a č. 2, ako aj miestnej volebnej komisie príslušnú zápisnicu podpísali bez výhrad," podotkol Hajtol.

Druhým významným zistením bola skutočnosť, že rozdiel platných hlasov medzi žalobcom a žalovaným predstavoval 532, pričom žalobca žiadnym spôsobom tento rozdiel nenamietal. "Taktiež nespochybňoval sčítavanie hlasov. Žalobca uviedol iba domnienku, že dochádzalo k manipulácii s hlasovacími lístkami, ale žiadnym spôsobom nepreukázal, že k tomu aj prišlo," dodal Hajtol s tým, že ani žiadna zo zápisníc neobsahuje záznam o nezrovnalostiach a prípadných nezákonných skutočnostiach či pochybeniach.

"Volebný senát NSS SR dospel k záveru, že žaloba nie je dôvodná, keďže žalobcom uplatňované volebné vady nenadobudli intenzitu spôsobilú ovplyvniť či spochybniť výsledky volieb, a preto ju zamietol," zdôvodnil hovorca. Rozhodnutie bolo prijaté jednomyseľne a je konečné. Písomné odôvodnenie rozhodnutia bude zverejnené v zákonnej lehote.

V doplňujúcich voľbách na starostu Žehry zvíťazil Marián Mižigár so ziskom 646 hlasov. Druhému Jozefovi Mižigárovi, ktorý podal po voľbách na NSS SR žalobu, dala dôveru len niečo viac ako stovka občanov.