< sekcia Košický kraj

Otvorili Zariadenie podporovaného bývania pre mentálne postihnutých

Otvorenie Zariadenia podporovaného bývania pre klientov s mentálnym postihnutím v Čani v okrese Košice okolie 29. júla 2020. Na snímke klienti zariadenia, vľavo predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka počas slávnostného otvorenia. Foto: TASR - František Iván

Zariadenie bude poskytovať celoročnú pobytovú formu sociálnych služieb.

Košice 29. júla (TASR) – Košický samosprávny kraj (KSK) v stredu slávnostne otvoril Zariadenie podporovaného bývania v Čani, ktoré vzniklo pri Domove sociálnych služieb (DSS) Domko. Od minulého týždňa v ňom poskytujú služby ôsmim klientom s mentálnym postihnutím, ktorí doposiaľ využívali dennú alebo týždennú formu pobytu v uvedenom DSS.Nové zariadenie vzniklo v rodinnom dome, v bývalej budove krízového strediska pre deti na ulici Osloboditeľov. Rekonštrukciu aj vybavenie zariadenia financoval KSK zo svojho rozpočtu vo výške 72.000 eur. V rámci rekonštrukcie vybudovali nové poschodie, opravili rozvody vody aj kúrenia, vymenili podlahu a priestory vybavili bezbariérovými prvkami.

Ako kraj informuje na svojej webovej stránke, dohľad, pomoc a podporu na ceste za samostatnosťou im bude poskytovať jedna opatrovateľka a štyria inštruktori sociálnej rehabilitácie. „Teraz si môžu vyskúšať postarať sa o seba mimo dosahu rodičov,“ povedal riaditeľ DSS Domko Martin Vatra.
Otvorenie Zariadenia podporovaného bývania pre klientov s mentálnym postihnutím v Čani v okrese Košice okolie 29. júla 2020. Na snímke klient zariadenia vo svojej izbe.
Foto: TASR - František Iván

Zariadenie bude poskytovať celoročnú pobytovú formu sociálnych služieb. Cieľovou skupinou sú práve ľudia s mentálnym postihnutím. „Z ôsmich klientov, ktorých tu už máme, sú štyria zamestnaní, pracujú na polovičný úväzok. Budeme sa snažiť, aby si to udržali, keďže sa zamestnali len nedávno. Jeden klient si bude dopĺňať vzdelanie,“ uviedla pre TASR vedúca sociálneho úseku DSS Domko Viera Mišková.