Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Košický kraj

VIDEO: V Slovenskom raji začali sezónu túrou do Sokolej rokliny

Roklina Suchá Belá je jednou z najnavštevovanejších lokalít v NP Slovenský raj, archívna snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Napriek tomu, že oficiálne otvorenie sezóny je až dnes, národný park zaznamenal vysokú návštevnosť už aj minulý týždeň.

Podlesok 8. mája (TASR) – Hoci turisti do Slovenského raja chodia pravidelne už od veľkonočných sviatkov, letná sezóna sa v národnom parku začala až dnes. Počas oficiálneho otvorenia sezóny sa organizátori spolu s turistami vybrali na netradičnú túru do Sokolej rokliny.

„Trošku sme to tento rok zmenili, pretože roklina Piecky je už dosť známa a rozhodli sme sa, že túru zmeníme a pôjdeme do Sokolej rokliny. V poobedňajších hodinách čaká na turistov kultúrny program v podobe vystúpenia ľudovej skupiny Kandráčovci,“ vysvetlila pre TASR starostka obce Hrabušice Jana Skokanová.

Ako uviedla, pred začiatkom sezóny v Národnom parku Slovenský raj realizovali opravy najmä v rokline Suchá Belá. „Tak ako už býva zvykom a našou povinnosťou, sme opravili rebríky a technické zariadenia vo všetkých roklinách a vyčistili sme chodníky. Od dnešného dňa nás môžu turisti informovať o nedostatkoch, ktoré v národnom parku nájdu,“ povedala Skokanová. Turisti môžu problémy ohlásiť na všetkých vstupoch do národného parku pri návrate alebo na recepciách či na emailové adresy internetových stránok obce Hrabušice a Podlesku. Rovnako môžu problémy nahlásiť aj na Horskú záchranná službu alebo Štátnu ochranu prírody.

VIDEO: V Slovenskom raji začali sezónu netradičnou túrou do Sokolej rokliny


Skokanová dodala, že od budúceho týždňa sa začne s veľkou rekonštrukciou v tiesňave Veľký Sokol. „V tejto oblasti sú dosť znehodnotené drevené rebríky, takže sa budú opravovať skoro všetky. Pôjdeme zmapovať situáciu a ak to Štátna ochrana prírody dovolí, tak použijeme opäť vrtuľník. Prostredníctvom neho sa drevo vyvezie do rokliny a tam sa následne použije na opravu rebríkov,“ uviedla.

Napriek tomu, že oficiálne otvorenie sezóny je až dnes, národný park zaznamenal vysokú návštevnosť už aj minulý týždeň. „V susedných štátoch boli sviatky, takže prichádzali najmä turisti z Poľska, Maďarska a Českej republiky. Začínajú prichádzať už aj Nemci či Rakúšania, takže sezóna sa rozbieha,“ dodala Skokanová. Počas minulej sezóny do Národného parku Slovenský raj prišlo viac ako 107.000 návštevníkov.