Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Krimi

Britského tínedžera usvedčili z terorizmu, dostane aspoň päť rokov

Ilustračné foto Foto: TASR

Mladík, ktorého zadržali v apríli ešte ako 14-ročného, sa k podnecovaniu k terorizmu priznal.

Londýn 2. októbra (TASR) - V Británii dnes odsúdili 15-ročného mladíka, ktorého usvedčili z plánovania útoku na spomienkovú slávnosť vojnových veteránov v Austrálii. Vo väzení zostane minimálne päť rokov, informovala agentúra AP.

Sudca John Saunders pri vynesení verdiktu uviedol, že britský tínedžer bude prepustený až vtedy, keď už nebude predstavovať hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Totožnosť odsúdeného nebola zverejnená s ohľadom na jeho nízky vek.

Podľa obžaloby chlapec plánoval útok inšpirovaný extrémistickou organizáciou Islamský štát(IS) zo svojho domu na predmestí mesta Blackburn ležiaceho na severozápade Anglicka.

Spolu s 18-ročným Austrálčanom Sevdetom Besimom chceli usmrtiť minimálne jedného policajta a odrezať mu hlavu. Útok na diaľku naplánoval mladý Brit a spáchať ho mal podľa jeho inštrukcii jeho austrálsky komplic. Malo sa tak stať v austrálskom Melbourne počas aprílových osláv 100. výročia vylodenia austrálskych a novozélandských zborov (ANZAC).

Mladík, ktorého zadržali v apríli ešte ako 14-ročného, sa k podnecovaniu k terorizmu priznal. Je teraz vôbec najmladším britským občanom usvedčeným z teroristických aktivít. Sudca Saunders označil za "desivé", že taký mladý chlapec sa zradikalizoval až natoľko, že chcel zabíjať.