Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Krimi

Bývalého predsedu Valného zhromaždenia OSN obvinili v USA z korupcie

John Ashe. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun bol šokovaný obvinením bývalého predsedu VZ OSN Asheho z toho, že prijal vyše 1,3 milióna dolárov v úplatkoch.


New York 6. októbra (TASR) - Bývalého predsedu Valného zhromaždenia OSN, vtedajšieho veľvyslanca karibského štátu Antigua a Barbuda pri OSN Johna Asheho dnes americké orgány zatkli pre účasť v rozsiahlej korupčnej afére týkajúcej sa realitného magnáta z čínskeho Macaa a štyroch ďalších obvinených, informovala agentúra Reuters.

Manhattanský prokurátor Preet Bharara po zatknutí Asheho na tlačovej konferencii vyhlásil, že trestnému stíhaniu bude zrejme v rámci uvedenej kauzy čeliť viac ľudí.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun bol šokovaný obvinením bývalého predsedu VZ OSN Asheho z toho, že prijal vyše 1,3 milióna dolárov v úplatkoch. Oznámil to jeho hovorca Stéphane Dujarric. Dodal, že ak sa americké orgány spoja so sekretariátom OSN, bude s nimi spolupracovať.

Ashe bol predsedom VZ OSN, čo je najmä reprezentatívna funkcia s jednoročným mandátom, v rokoch 2013-2014.

Úplatok mal prijať od človeka, ktorý chcel postaviť v Macau konferenčné centrum s významnou finančnou pomocou OSN. Ashe sa údajne prihovoril u generálneho tajomníka OSN za postavenie konferenčného centra v Macau.

Z obvinenia vyplýva, že Ashe si v rokoch 2012-14 uložil na účtoch v dvoch amerických bankách vyše tri milióny dolárov, ktoré prevzal od zahraničných vlád a predstaviteľov. Časť z týchto financií následne presunul na účty svojej manželky a časť investoval do hypotéky na svoje bývanie v Dobbs Ferry v New Yorku, na splátky lízingu auta BMW a kúpu hodiniek Rolex, napísala agentúra Reuters.