Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Krimi

Clintonská väznica, z ktorej ušli odsúdení vrahovia, je vraj brutálna

Väzenie, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Tamojší trestanci nahlásili zo všetkých štátnych väzníc najvyšší počet drogovo motivovaných konfliktov a fyzických bojov medzi chovancami, vyplývajúcich zo sporov medzi tamojšími gangmi.

Albany 9. júna (TASR) - Clintonská okresná väznica s najprísnejším strážením v dedine Dannemora v štáte New York na severovýchode Spojených štátov, z ktorej v sobotu ušli dvaja muži odsúdení za vraždu, je známa svojou brutalitou. Píše o tom dnes agentúra AP.

Združenie nápravnovýchovných zariadení štátu New York, ktoré vykonáva inšpekcie v štátnych väzeniach a píše správy o tamojších podmienkach, dospela v správe z roku 2014 k záveru, že väznica v okrese Clinton je miestom s iba minimálnych dohľadom, kde dozorcovia často bijú väzňov a medzi väzňami a zamestnancami panuje rasové napätie.

V správe sa ďalej uvádza, že zatiaľ čo vo väzniciach na území štátu sedí v jednom zariadení priemerne 63 percent osôb odsúdených za násilné trestné činy, vo väznici v Clintone predstavuje takýto druh väzňov až 90 percent odsúdených.

Tamojší trestanci nahlásili zo všetkých štátnych väzníc najvyšší počet drogovo motivovaných konfliktov a fyzických bojov medzi chovancami, vyplývajúcich zo sporov medzi tamojšími gangmi.

Väzni Richard Matt (48) a David Sweat (34) ušli zo spoločnej cely v Clintonskej väznici v noci z piatka na sobotu cez tunel, ktorý si prekopali pravdepodobne pomocou elektrického náradia. Do pátrania po mužoch - oboch odsúdených za vraždu - sa zapojili stovky policajtov vrátane posíl z Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Úrady uviedli, že ide vôbec o prvý prípad, keď sa niekomu podarilo utiecť z tejto väznice s maximálnou ostrahou, ktorú postavili v roku 1865 zhruba 32 kilometrov od kanadských hraníc.