Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Krimi

Eleonóra M. a aj jej sestra prišli na proces na bratislavskom súde

Košická podnikateľka Nora M., archívne foto Foto: TASR/František Iván

Neočakáva sa skoré uzavretie kauzy, keďže v prípade figuruje až približne 70 svedkov a súd ich doteraz vypočul 13.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Pred senátom Okresného súdu Bratislava I pokračovalo dnes hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou M., ktorá je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane. Spolu s ňou je obžalovaných v tejto kauze ďalších päť osôb.

Eleonóra M. sa dnes na súd dostavila, ako aj ďalší traja z piatich obžalovaných. Prišli však len traja z 11 predvolaných svedkov, medzi nimi aj sestra obžalovanej Eleonóry M., ktorá využila svoj právo a odmietla vypovedať. "Pracovala som u Eleonóry M. do roku 2009 ako referentka, chodila som napríklad na poštu v jej mene, zastupovala som ju v bankách, v zdravotnej poisťovni a podobne. Neviem nič povedať o faktoringovom obchode spoločnosti Eleonóry M. so Slovenskou sporiteľnou. Neviem sa vyjadriť k jednotlivým skutkom obžaloby," uviedla ďalšia svedkyňa, ktorá je v súčasnosti stíhaná za neodvedenie dane a poistného. Posledný svedok odmietol dnes vypovedať, pretože by svojou výpoveďou mohol sebe privodiť trestné stíhanie.

Neočakáva sa skoré uzavretie kauzy, keďže v prípade figuruje až približne 70 svedkov a súd ich doteraz vypočul 13. Proces by mal pokračovať aj v utorok, stredu a vo štvrtok (6. - 8. 10.).

Medzi obžalovanými je aj Maroš M., ktorý bol odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra M. v marci minulého roka uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra M. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre M. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur. Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra M., Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja v hodnote takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Iný súd - Krajský súd v Košiciach koncom januára tohto roku potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Eleonóru M., obžalovaná bola zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Kauza sa týkala neoprávneného uplatnenia si nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) v roku 2008 vo výške zhruba 33.000 eur za dodanie účtovníckeho softvéru. V kauze rozhodoval okresný aj krajský súd dvakrát. Prvýkrát okresný súd v októbri 2013 Eleonóru M. oslobodil s tým, že predložené dôkazy nepreukázali spáchanie trestného činu a ani to, že k dodaniu softvéru naozaj nedošlo. Po odvolaní sa prokuratúry krajský súd vlani v máji tento rozsudok zrušil a vec vrátil na opätovné prerokovanie.