Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Krimi

V kauze odpočúvania novinárov sa zistili prieťahy

Ilustračné foto Foto: TASR

Najnovšie by mal kauzu odpočúvania novinárov dozorujúci prokurátor ukončiť do konca februára, ide v poradí už o štvrtý termín.

Bratislava 12. februára (TASR) - Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky opakovane vydal dozorujúcemu prokurátorovi pokyn na ukončenie kauzy odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom. Zároveň Šufliarsky zistil čiastočné prieťahy v postupe policajného vyšetrovateľa.

Najnovšie by mal ukončenie kauzy odpočúvania novinárov dozorujúci prokurátor ukončiť do konca februára, ide v poradí už o štvrtý termín. Prokurátor ju mal ukončiť pôvodne do konca septembra, potom novembra minulého roku a do konca januára tohto roku. Prokurátorom je v tomto prípade Jozef Čentéš. "Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky opakovane vykonal skutkovo-právnu analýzu v trestnej veci. V utorok 10. februára vydal pokyn dozorujúcemu prokurátorovi, ktorým mu uložil ukončiť prípravné konanie do 27. februára," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

V prípravnom konaní od konca novembra 2014 do 30. januára tohto roku námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek opakovane konštatoval čiastočné prieťahy v postupe vyšetrovateľa Policajného zboru. "Nezákonný postup vyšetrovateľa PZ pri vykonávaní dôkazných prostriedkov a iných úkonov trestného konania nezistil. Prokurátorovi uložil pokyn, akým spôsobom má postupovať pri zisťovaní skutkového stavu veci a akým spôsobom má vykonať dozorové oprávnenia vo vzťahu k plánovaným dôkazným prostriedkom a rýchlosti vyšetrovania. Zároveň prokurátorovi vyčítal nedostatočné vykonanie opatrení reagujúcich na čiastočné prieťahy vo vyšetrovaní a smerujúcich k jeho skončeniu.

Lehota na ukončenie prípravného konania korešponduje s rozsahom potrebných dôkazných prostriedkov," dodala Predajňová.

Šufliarsky už začiatkom augusta 2014 zistil, že vyšetrovanie kauzy trvá príliš dlho. "Preskúmaním súvisiacich spisových materiálov sa zistilo, že trestné konanie trvá takmer tri roky, pričom jeho dĺžka nie je adekvátna a primeraná závažnosti skutku," informovala vtedy Predajňová.

Odpočúvanie novinárov bolo medializované v novembri 2011 za vedenia Ľubomíra Galka (SaS), ktorý musel pre túto kauzu odstúpiť z postu ministra obrany. Koncom júla minulého roku sa bol na GP informovať, ako napreduje vyšetrovanie kauzy, minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). Na začiatku februára zase v tejto veci vypovedala expremiérka Iveta Radičová.

Medzi odpočúvanými boli vtedajší šéf TA3 Michal Gučík aj novinári z denníka Pravda. V kauze sú podľa mediálnych informácií obvinení bývalý šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Pavol B. a ďalšie štyri osoby.